Halk Eğitim Merkezleri Sitesine Hoş Geldiniz, 15 Aralık 2018

Ustalık Belgesi Alma Koşulları

Ustalık Belgesi Alma Koşulları Denklik İşlemleri

Yeni Yönetmeliğe Göre Ustalık Belgesi Nasıl Alınır? Kimler Ustalık Belgesi Alabilir? Ustalık Belgesi Kapsamındaki Meslekler, Denklik Yoluyla Ustalık Belgesi Nasıl Alınır, Ustalık Kapsamındaki Meslek Dalları Hakkında Sorularının Cevabı İçin Yazımızı Okumaya Devam Edeniz.

Ustalık Belgesi Sahipleri Mesleklerinde Bağımsız İşyeri Açabilirler. Yanlarında Çırak Çalıştırmak İsteyen Ustalık Belgesi Sahiplerinin Usta Öğreticilik Belgesi Alması Gereklidir. Usta Öğreticilik Belgesi Alma Şartları İçin Buradaki Yazılarımızı Okuyabilirsiniz. Kalfalık Ve Ustalık Sınavları Mesleki Eğitim Merkezleri Tarafından Şubat Ve Haziran Aylarında Yapılır. Ustalık Sınavı Tarihleri En Geç 1 Hafta Önceden İlan Edilir. Sınavlarda Başarılı Olanlar Ustalık Belgesini Alırken, Başarısız Olanlar Bir Sonraki Eğitim Döneminde Sadece Başarısız Oldukları Derslerden Sınava Girerler. Bir Adayın 4 Yıl 12 Dönem Sınava Girme Hakkı Bulunmaktadır. Bu Süre Zarfında Sınava Girmeyenler Haklarını Kaybederler. Hastane, Hapishane, Askerlik Ve Benzeri Sınava Girememe Özürlerini Belge İle Belirleyen Adaylara Sınava Girme Hakları İade Edilir. Ustalık Eğitim Süreleri Bakanlıkça Belirlenir. halkegitimkurs.com

Ustalık Belgesi Çıraklık Eğitim Merkezleri Olarak Bilinen Mesleki Eğitim Merkezleri Tarafından Verilir. Ustalık Belgesi Almak İsteyenler Mesleki Eğitim Merkezlerine Başvuruda Bulunarak Ustalık Belgesi Alabilir. Mesleklerinde 5 Yıl Çalışmışlıkları Bulunanlar Önce Kalfalık Belgesi Sınavına Alınır, Başarılı Olmaları Durumunda Bir Sonraki Dönemdeki Ustalık Sınavına Katılarak Ustalık Belgesi Alabilirler.

Kimler Kalfalık Ustalık Belgesi Alabilir

Kalfalık Ve Ustalık Sınavlarına Başvuruda Bulunmak İçin En Az 22 Yaşını Bitirmiş Olmak, İlköğretim Mezunu Yada Ortaokul, İmamhatip Ortaokulu Mezunu Olmak Gereklidir.

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Almada Değerlendirilebilecek Belgeler
Bakanlık Yada Bakanlığın İşbirliği Sonucunda Diğer Kurum Yada Kuruluşlarca Verilmiş Yada Yurt Dışından Alınmış, Diploma, Öğretim Durum Belgesi, Mesleki Yeterlilik Belgesi MYK, Öğrenim Belgesi, Yüz Yüze Eğitimi Tamamlama Belgesi, Tasdikname, Kurs Bitirme Belgesi, Yetki Belgesi, Sertifika Ve Hizmet Belgesi Değerlendirmeye Tabi Tutulur.

Yukarıdaki Şartları Taşıyan Adaylar Başvuru Döneminden En Az 1 Ay Önce Mesleki Eğitim Merkezlerinde Başvuruda Bulunur.

Kalfalık Belgesi Başvurusu İçin 22 Yaşının Tamamlamış Olmak, En Az İlköğretim Yada Ortaokul Mezunu Olmak, Kalfalık Sınav Döneminden En Az 1 Ay Önce Başvuru Yapmak Gereklidir. Sınavda Başarısız Olan Adaylar Yada Sınava Katılmayan Adaylar Tekrar Kalfalık Sınavına Katılabilmek İçin En Az 1 Ay Öncesinde Dilekçe İle Başvuruda Bulunmalıdır.

Denklik Yolu İle Kalfalık Belgesi Başvurusu
18 Yaşından Sonra Alanında SGK-BAĞKUR Belgesi Olanlar (1 Gün Dahi Varsa)
Alanlarında Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı 3. Seviye Kurs Bitirme Belgesi Sahipleri
Daha Önceki Yıllarda Mesleki Eğitim Merkezlerinde Öğrenci Olanlar
Askerlik Döneminde Yada Cezaevinde Meslek İle İlgili Eğitim Almış Olanlar Kalfalık Sınavına Katılabilir.
Denklik İşlemi Başvurusu Yapabilir.

Denklik Yolu İle Ustalık Belgesi Nasıl Alınır
Alanınızda 4. Seviyede Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Kurs Bitirme Belgesi Olanlar
Alanında SGK Veya BAĞKUR 5 Yıl Çalıştığını Belgeleyenlerden Kalfalık Belgesi Olmayanlar Öncelikle Kalfalık Sınavına Alınır, Bir Sonraki Dönemde Ustalık Sınavına Katılırlar.
Kurs Bitirme Belgelerinin Her 160 Saat Süresi 1 Aylık Olarak Değerlendirilir. Kurs Sürelerinin Saat Olarak Belgelendirilmesi İstenir. Bu Şekilde Hesaplanacak Olan Süre Ustalık Sınavına Başvuru Süresinden Düşülür.
Ustalık Belgesi Sahibi Olanlar Aynı Alanda Farklı Bir Daldan Ustalık Belgesi Almak İçin Belge Almak İstediği Dalın Ustalık Sınavına Alınır.
Meslek Liselerinden 1986 Yılından Önce Mezun Olanlara Doğrudan Ustalık Belgesi Verilir.
1986-1987 Eğitim Öğretim Dönemi Sonrası 3 Yıllık Meslek Lisesi Mezunları Ustalık Alanlarında Sınavına Katılabilir.
Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yüz Yüze Eğitimi Belgesi İle Ustalık Belgesi Sınavına Katılarak Belge Alınabilir.
Yurtdışından Alınmış Kalfalık Ve Ustalık Belgeleri İle Başvuru Yapılabilir. Belgelerin Değerlendirilmesinde Belge Aslının O Ülkenin Türkiye’de Bulanan Konsolosluklarında Yada Geldikleri Ülkedeki T.C Konsolosluğunda Tasdik Edilmiş Ve Noter Yeminli Tercüman Tarafından Onaylanmış Türkçe Çevirisi Olmalıdır.
Meslek Odalarından Kapsam Tarihi Öncesi Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Alanlar, Meslek Odalarından Resmi Yazı İle Başvuruda Bulunabilir.
Mesleki Ve Teknik Okul Ve Kurumlardan Ara Sınıflarda Ayrılanlar Kendi Alanlarında Eğitimlerine Devam Etmeleri Koşulu İle Başardıkları Her Eğitim Dönemi İçin 6 Ay, Her Sınıf İçin 1 Yıl Ustalık Sınavı Başvurusu (5 Yıl) Süresinden Düşülür.
MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Sahibi Kişilerin Ek-1 Form İle Başvurmaları Halinde, Elde Etmiş Oldukları Öğrenme Kazanımları, Talep Edilen Kalfalık Veya Ustalık Belgesinin Öğrenme Kazanımları İle Karşılaştırılır. Kalfalık/Ustalık Belgesinin İçerdiği Öğrenme Kazanımlarının MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin İçerdiği Öğrenme Kazanımlarından Fazla Olması Durumunda Kişiler Yalnızca Eksik Öğrenme Kazanımlarından Kalfalık/Ustalık Sınavlarına Alınırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

18 Yaş Altındaki Hizmet Belgeleri (SGK-BAĞKUR) Dikkate Alınmaz. Sigorta Primlerinde Her 30 Gün 1 Ay Çalışma Olarak Kabul Edilir. Otuz Günü Aşan Pirimler Dikkate Alınmaz. Kamu Kurumlarında Kadrolu Olarak Görev Yapanlardan Hizmet Cetveli İstenir.
Prim Dökümü Belgesinde Mesleğini Belgelendiremeyenler İçin EK- 1 Formundaki Hizmet Belgesi Bölümü İş Yeri Tarafından Doldurulması Ve Onaylanması Durumunda Beyana Göre İşlem Yapılır.
Askerlik Yada Cezaevi Süresi İçinde Yapılan Hizmetlerin Çalışma Süresinden Sayılabilmesi İçin Yazılı Olarak Belgelendirilmesi İstenir.
Kalfalık Ve Ustalık Sınavlarında Her Dersten En Az 50 Puan Alanlar Başarılı Sayılır. Tüm Derslerden Sınava Katılan Ve Beceri Sınavında Başarılı Olanlar, Başarısız Dersleri Bulunanlardan Tüm Sınavlardan Aldığı Puanların Ortalaması 50’den Fazla Olması Halinde Başarısız Olduğu Ders Ve Derslerden Başarılı Sayılır.

Denklik Yolu İle Kalfalık Ustalık Belgesi Başvurusunda Gerekli Belgeleri
Öğrenim Belgesi Aslı Yada Onaylı Örneği Ve 1 Adet Fotokopisi
Kimlik Aslık Ve Fotokopisi
1 Adet Fotoğraf
Denklik İçin Dokümanlar (Hangi Belge İle Denklik Yapılacaksa O Belge)
SGK İşyeri Unvanı Pirim Dökümü (1. Döküm Aylık, 2. Döküm İş Yeri Unvan Listesi Dökümü)
BAĞKUR Hizmet Belgesi Ve Vergi Dairesinden Onaylı Vergi Mükellefiyet Belgesi (Hizmet Süreleri Arasında Fark Olması Durumunda BAĞKUR Hizmet Süresi Dikkat Alınır)
Mesleğiyle İlgili MEB Onaylı Belgelerin Aslı Ve Fotokopisi
Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yüz Yüze Eğitim Tamamlama Belgesi
Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Aslı Ve Fotokopisi
Mesleki Yeterlilik Belgesi MYK Aslı Ve Fotokopisi
Fiili Askerlik Yada Mahkumiyet Süresince Alının Mesleki Eğitim Yada Çalışmaya Dair Belgeler
Yurt Dışından Alınan Belgelerin Onaylı Tercümesinin Aslı İle Fotokopisi
EK-1 Başvuru Formu (İndirmek İçin Tıklayın)

Doğrudan Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Almak
19 Haziran 1986 Tarihinden Önce Çıraklık Okulu Diploması Almış Olanlara İlgili Alanda Doğrudan Kalfalık Belgesi Verilir.
1985-1986 Yılının Sonuna Kadar 3 Yıllık Mesleki E Teknik Ortaöğretim (Meslek Lisesi) Mezunları Alanlarındaki Meslekte Doğrudan Ustalık Belgesi Alabilir.
3 Yıllık Meslek Lisesi Mezunları (Mesleki Ve Teknik Ortaöğretim) Alanlarında Bakanlığa Bağlı Olgunlaşma Enstitülerinden 2 Yıllık Kurs Programlarından Belge Alanlara, Alınan Kurs Belgesi İle İlgili Dalda Ustalık Belgesi Doğrudan Verilir.
8/8/1983 Tarihli Ve 18129 Sayılı Resmî Gazete’de Yayımlanan Elektrik Tesisatçıları Hakkında Yönetmelik Hükümlerine Göre Düzenlenen Kurslardan;
A) Elektrik Tesisatçılığı Birinci Sınıf Veya 1985-1986 Eğitim Öğretim Yılı Sonuna Kadar İkinci Sınıf Yetki Belgesi Alanlara Doğrudan Ustalık Belgesi,
B) 1985-1986 Eğitim Öğretim Yılından Sonra İkinci Sınıf Elektrik Tesisatçılığı Yetki Belgesi Alanlara, Ustalık Beceri Sınavında Başarılı Olmaları Hâlinde Ustalık Belgesi,
C) Üçüncü Sınıf Elektrik Tesisatçılığı Yetki Belgesi Alanlara, Doğrudan Kalfalık Belgesi, Kanunun 35 İnci Maddesi Kapsamında Düzenlenir.
Kanun Kapsamına Girmeden Önce Meslek Odaları İle Bakanlık İş Birliğinde Verilen Kalfalık Ve Ustalık Belgeleri Belge İle İlgili Meslek Odası Tarafından Resmi Yazı İle Doğrulanması Durumunda Dengi Belgeler İle Değiştirilir.

Doğrudan Kalfalık Ustalık Belgesi İçin İstenilen Belgeler
Öğrenim Belgesinin Aslı Yada Onaylı Örneği İle 1 Adet Fotokopisi
Kimlik Aslık Ve Fotokopisi
1 Adet Fotoğraf
Başvuruya Esas Belgenin Aslı Ve Fotokopisi
Meslek Odalarından Alınan Belgelerin İlgili Mevzuat Hükümlerine Göre Verildiğine Dair Resmi Yazı
EK-4 Başvuru Formu (İndirmek İçin Tıklayın)

İstanbul İli Denklik İşlemi Yapan Mesleki Eğitim Merkezleri
Küçükçekmece Mesleki Eğitim Merkezi, Kadıköy Neriman İrfan Akça Mesleki Eğitim Merkezi, Fatih Mesleki Eğitim Merkezi, Zeytinburnu Mesleki Eğitim Merkezi, Ümraniye İMES Mesleki Eğitim Merkezi.

Etiketler:


Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Alpaslan dedi ki:

  Merhabalar, işkur aracılığı ile aşçı çırağı belgesi aldım ( 272 saat kalfalık ile denk ) bunu pastacılık yapmak için 1 ay sigortalı çalışmam lazımdı onuda yerine getirdim ve şubat ayında kalfalık sınavına gireceğim. Kalfalık belgesini aldıktan ustalık sınavına girebilmem için ne kadar süre pastacı olarak sigortalı çalışmam gerekiyor?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   mesleğinde 5 yıl çalışmışlığı belgelemek gerekli. sgk, bağkur belgeleri ile.

 2. Emine dedi ki:

  Merhaba.pastacılık üzerine ismekten meb onaylı yaklaşık 800 saatlik kurs sertifikalarım var. Halk eğitimden kalfalık belgesi aldım. 1 ay kadar pastacı kalfası olarak çalıştım.şuan aşçılık önlisans okuyorum.bu durumda ustalık belgesi için başvuru yapabiliyomuyum. Ya da aşçılıktan mezun olduktan sonra hem ustalık belgesi için hem de halk eğitimlerde öğretmenlik yapmak için başvuru yapabiliyomuyum. Teşekkürler.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   aşçılık ön lisas mezunları 1 yıl meslek deneyimi ile aşçı yardımcısı, aşçı çırağı kursu açmak için başvuruda bulunabilir.

 3. MELTEM dedi ki:

  MERHABA İŞLETMECİLİK ÖN LİSANS MEZUNUYUM USTA ÖĞRETİCİLİK BELGESİ ALABİLİYORMUYUM

  1. Hem Kursları dedi ki:

   muhasebe ve finansman alanında ustalık belgesi verilmiyor. Ustalık Belgesi 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu Kapsamındaki Meslek Dallarında Verilir.

 4. Hakan ırmak dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık 12 yıl elektrk tesisat ve pana monutörlüğü işinde çalıştım şu an açık ögretim lisesi okuyorum ustalık belgesi için başvuruda bulundum fakat ustalık belgesi bana teknik lise denkliği getirirmi veye şöyle sorayım açık öğretim düz liseden açık öğretim meslek lisesine geçiş yapılabiliyormu ustalık belgesini almam açık öğretim teknik liseye geçişimi kolaylaştırırmı.veye sizin öneriniz nedir.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Açık Öğretim Lisesinden Mesleki Açık Öğretim Lisesine Geçiş İşlemleri Dilekçe İle Yüz Yüze Eğitimin Yapılacağı Meslek Liseleri Tarafından Yapılır.

 5. Ali Eroğlu dedi ki:

  USTALIK BELGESİ OLMADAN bu şekilde GÜZELLİK MERKEZİ İŞYERİ açmak mümkün mü?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   ustalık belgesi olmadan açılmıyor. bulunduğunuz belediyenin adı ile iş yeri açma ruhsatı için gerekli belgeler araması yaparak istenilen belgeleri görebilirsiniz. örnek kadıköy belediyesi http://www.kadikoy.bel.tr/Kurumsal/Mudurlukler/ruhsat-ve-denetim-mudurlugu

 6. Ali Eroğlu dedi ki:

  09.05.2018 tarihinde kabul edilen 7141 sayılı Kanun
  MADDE 12- 5580 sayılı Kanunun 6 ncı maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

  “Bu Kanun kapsamında faaliyet gösteren kurumlarda, Bakanlıkça belirlenen programları başarıyla tamamlayanlar aldıkları kurs bitirme belgeleriyle tamamladıkları programlara ilişkin işyerlerinde çalışabilir ve işyeri açabilirler. Bu durumda olan kişiler için başkaca bir meslek belgesi aranmaz”

  YUKARIDAKİ BU YASA DEĞİŞİKLİĞİNE GÖRE, KURS BİTİRME BELGELERİYLE “GÜZELLİK MERKEZİ” İŞYERİ AÇMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

  Elimizdeki MEB onaylı Kurs Bitirme belgeleri, Belediyeye RUHSAT başvurmamız için yeterli olur mu?
  İlginize şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla,

  1. Hem Kursları dedi ki:

   güzellik merkezi için ustalık belgesi isteniyor. bakanlık ustalık belgesi olmadan açılabilecek meslekleri belirliyor, güzellik merkezi bu meslekler arasında bulunmuyor.

 7. Dilaver dedi ki:

  Merhaba ben 2017 yili subat ayinda kantincilik kalfalik belgemi aldim ustalik icin 2 yil beklememiz gerektigi o 2 sene zarfinda istedigimiz donem ustalik derslerine katilmamiz soylendi bende ayni yil icerisinde ustalik derslrimi aldim sinavlari gectim ustalik uygulama sinavi icin hak kazandim fakat 2 yil dolmasini bekliyordum sinava katilmak icin simdi yonetmelik degisti diyorlar tam olarak ne ypmamiz gerekiyor acaba sinava eski sisteme gore mi katilcaz yoksa baska sartlar mi var bilginiz varsa sartlari soyker misiniz

  1. Hem Kursları dedi ki:

   MADDE 14- (1) Bu Yönerge kapsamında kalfalık belgesi alanlar ile daha önce bu
   belgeye sahip olanlardan, Kanunun 10 uncu maddesindeki kayıt şartlarını taşıyanlar 12 nci
   sınıfta mesleki eğitimlerine devam edebilirler. Bunların kayıtları ile başarı durumları Millî
   Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre değerlendirilir.
   Başarılı olanlara Kanunun 28 inci maddesinin (b) bendi kapsamında ustalık belgesi
   düzenlenir.

 8. Murat dedi ki:

  İyi akşamlar. Son dönemlerde (eylül ayından itibaren) Kantin işletmeciliği alanında alınan İŞYERİ AÇMA BELGESİ kantin ihalelerinde Ustalık belgesi tarafından eleniyor. Ustalık belgesine denk değildir deniliyor. Fakat benim işyeri açma belgemin altında açıklama olarak “Ustalık belgesine tanınan tüm hakları kapsar.” Diye bir ibare var. İhalelerde önceliğin Ustalık belgesine tanınması doğru mudur?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   bu konu hakkında bir bilgim yok, ilk defa duyuyorum bunu…

    1. Hem Kursları dedi ki:

     Kantin kiralama ihalelerinde katılımcılardan, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu hükümlerine göre kantincilik alanında alınmış ustalık belgesi sahibi olma şartı aranır. Ancak, katılımcıların hiçbirisinde ustalık belgesi bulunmaması durumunda işyeri açma belgesi, kalfalık, kurs bitirme belgelerinden en az birine sahip olma şartı aranır.
     2012 Yılında okul aile birliği yönetmeliği değişmiş…
     http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/02/20120209-6.htm

 9. Çilem dedi ki:

  Merhaba HEM KURSLARI ,danışmak istediğim birkaç konu var.
  Ben lise – muhasebe finansman ve önlisans- muhasebe ve vergi uygulamaları okudum bu alanda ustalık ve usta öğreticilik belgesi almam mümkün mü ? Ayrıca mtsk trafik ve çevre eğitimi eğiticiliği kursuna katıldım bu kurs sonucunda alacağım brlgeyle yalnızca sürücü kurslarında usta öğreticilik yapılabiliyormuş bu alanda ustalık belgesi alıp halk eğitimlerde de kurs açmam mümkün mü ? Bir diğer sorum da halk eğitim merkezinden almış olduğum 180 saatlik halk oyunları kurs bitirme belgemin halk oyunları alanında usta öğreticilikle ilgili katkısı olur mu ? Şimdiden teşekkürler 😊

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Muhasebe Ve Finansman Alanında Usta Öğreticilik Belgesi Bulunmuyor. Orta Öğretim Muhasebe Ve Finansman Alanından Mezun Olanlar 3 Yıl Mesleki Deneyim İle Kurs Açabilir.
   Bilgisayar Destekli Muhasebe, Ön Muhasebe, Genel Muhasebe Eğitici Öncelik Sıralaması
   1. “Öğretmenlik Alanları, Atama Ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelgeye” Göre; Muhasebe Ve Finansman Alan Öğretmeni Olarak Atananlar,
   • Öğretmen Bulunamaması Durumunda Öğretmen Olarak Atanabilecek Nitelikte Olanlar,
   2. Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca Yayımlanan “Öğretmenlik Alanları, Atama Ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelge” İle Belirlenmiş Olan Muhasebe Ve Finansman Alanına Kaynak Teşkil Eden Yükseköğretim Programları / Fakülte Mezunları.
   3. Muhasebe Ve Finansman Alanında/Alanına Kaynak Teşkil Eden Yükseköğretim Kurumlarında Görevli Öğretim Üyesi, Öğretim Görevlileri,
   4. Muhasebe Ve Finansman Bölümü İle İlgili Ön Lisans Mezunu Olup En Az 1 Yıllık Mesleki Deneyime Sahip Olduğunu Belgelendirenler,
   5. Mesleki Eğitim Veren Ortaöğretim Kurumlarının Muhasebe Ve Finansman Alanı Mezunu Veya Bu Alanda Asgari Dördüncü Seviyede Eğitim Almış Olanlardan En Az 3 Yıllık Mesleki Deneyime Sahip Olduğunu Belgelendirenler
   Motorlu Taşıt Sürücüleri Trafik Ve Çevre Öğreticiliği Belgesi İle Halk Eğitim Merkezlerinde Kurs Açılmıyor.
   Yöre Oyunları Öğreticisi Kursu Mezunları 30 Eylül 2018 Tarihine Kadar Halk Oyunları Kursları Açabiliyordu. Halk Oyunları Kursu Yöre Oyunları Usta Öğretici Kursunu Bitirenler 2. Kademe Antrenörlük Belgesi Almak Zorundadır.

 10. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben giyim öğretmenliği mezunuyum. Bir iş yerinde daha önce çalışmadım ama terzi dükkanını devralmak istiyorum. Devralabilir miyim? Ustalık belgesi almam gerekli mi? Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler

  1. Hem Kursları dedi ki:

   bildiğim terzi dükkanı açmak için ustalık belgesi isteniyor. kesin bilgi için dükkanın olduğunu belediyeden bilgi alınız. işyeri açma belgesi (ustalık belgesi) için mesleki eğitim merkezlerine başvurun.
   terzi dükkanı açma belgeleri
   • 2 Adet Fotoğraf (Şirket İşletmesi İse Gerekli Değildir)
   • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi Ve İkametgâh Belgesi
   • Adli Sicil Kaydı Belgesi
   • Sosyal Güvenlik Kurumu’na Kayıtlı Olunduğuna Dair Herhangi Bir Belge
   • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (Fotokopi)
   • Ustalık Belgesi (Erkek Terziliği – Bayan Terziliği) (Fotokopi)
   • İmza Sirküleri Ve Ticaret Sicil Gazetesi (Fotokopi) (Şahıs İşletmesi İse Gerekli Değildir)
   • Vergi Levhası (Fotokopi)
   • Oda Faaliyet Belgesi Ve Oda Sicil Tasdiknamesi (Fotokopi)
   • Tapu Ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (Fotokopi)
   • Kira Sözleşmesi (Tapuda Adı Geçen Mülk Sahibi/Sahipleri İle Yapılmalıdır) (Aslı Ya Da Noter Tasdikli Sureti) (İşyeri Kiralık İse)
   • İşyeri Krokisi (Yetkili Bir Kişiye Çizdirilmelidir, Üzerinde Uzunluk Ölçüleri, M² Toplamı, Çizen Kişinin Kaşesi Ve İmzası Bulunmalıdır)
   • İtfaiye Uygunluk Raporu
   • Asat İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi (İşyerinde Tuvalet Var İse)
   • Güvenlik Kameraları Ve Kayıt Sistemi Bulunmalıdır (700 Tvl Ir Led Dış Mekan Kamerası Ya Da 1080 Hp Hd Dış Mekan Kamerası)
   • (İşyeri 60 M² Ve Üzerinde İse)

 11. Reşit şimşek dedi ki:

  Bir sorum olacak. Kalfalık belgesiyle Halk Eğitim Merkezlerinde kurs açılabilir mi?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   açılamıyor, ustalık / usta öğretici belgesi gerekli.

 12. Yılmaz yavuz dedi ki:

  Merhaba ben düz lise mezunuyum ustalik belgem var teknik lise diplomasi almak istiyorum ‘ne yapmam lazım
  Elektrik ve pono monutorluğu.

 13. Ayse dedi ki:

  Merhaba
  Ben bu yıl kadın giyim ustalığı ve usta öğreticiliği belgemi aldım. Kiz meslek lisesi giyim bolumu mezunu olarak basvuru yapmıştım. 5 yıldır HEM mesleki eğitim kurslarında el sanatları derslerine devam ediyorum. Gecen yıl haftada 2 gün, bu yıl ise 4 gün kursta öğreticilik yapacağım. Merak ettiğim, el sanatları alanında ustalık alabilmek için neler gerektiği. Kurs sertifikaları saat toplamı 1700 civarında. Direk sınav başvurusu yapabilmem için sanırım yeterli değil. Ek olarak çalıştığım sigortalı olan günler de eklenebiliyor mu? Ya da ne yapmam gerekiyor? Bu konu hakkinda bilgilendirirseniz sevinirim.Simdiden teşekkürler…..

  1. Hem Kursları dedi ki:

   katıldığınız kursun seviyesine göre 3. seviye kurs bitirme belgesi sahipleri kalfalık sınavına, 4. seviye kurs bitirme belgesi sahipleri ustalık sınavına katılabilir. kurs süreleri 160 saat 1 aylık çalışmışlık ile eşdeğerdir. ustalık belgesi alabilmek için 18 yaş sonrası mesleğinde 5 yıl çalışmış olmak gereklidir.

 14. Kenan dedi ki:

  Merhaba,
  Kızım bir güzellik merkezinde sigortalı olarak çalışıyor. Yaşı 22, Kalfalık ve ustalık belgesi denkliğinden faydalanabilmesi için, kaç yıl çalışmış olması gerekiyor ? Bu konuda son bir yıl içinde bir yönetmelik değişikliği oldu mu ? ( Bir resmi mesleki eğitim merkezinde 1 yıla düşürüldüğüne dair bilgi verilmiş ! , doğru mudur ?) selamlar, teşekkürler.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   ustalık belgesi için 18 yaş sonrası 5 yıl çalışmışlık ile sınavla, kalfalık için süre belirtilmemiş, 1 ayda olsa sınava katılarak başarılı olması durumunda alabilir.

 15. BURCU YİĞİT dedi ki:

  Merhaba ben 25.05.08 tarihinde karşıyaka halk eğitim kursundan cilt bakımı ve makyaj sertifikası aldım. Şimdi ustalık belgesi almam için ne yapmam gerekiyor?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   önce kalfalık belgesi alınır. kalfalık ve ustalık belgeleri mesleki eğitim merkezleri tarafından verilir. kalfalık belgesi almak için mesleğinde 3. seviye kurs bitime belgesi sahibi olanlar, mesleğinde çalışanlar sınav ile alabilir. ustalık belgesi için mesleğinde 5 yıl çalışmışlık ile, 4. seviye kurs bitirme belgesi ile sınavlara katılarak alınabilir.

   1. kenan dedi ki:

    Merhaba,
    kendi mesleğinde, alanında ( güzellik ve cilt bakım ) sigortalı çalışma süresi ile ilgili, son bir yıl içinde bir yönetmelik değişikliği oldu mu ? Selamlar, teşekkürler

    1. Hem Kursları dedi ki:

     2017 mart ayında değişti.
     Önceki öğrenmelerin tanınması kapsamında kalfalık/ustalık sınavlarına başvuru, Kalfalık/Ustalık Sınavı Başvuru Formu (Ek-1) ile yapılır. Sınavlara başvuru yapabilmek için en az 22 yaşını bitirmiş, ilköğretim okulu mezunu veya ortaokul/imam hatip ortaokulu öğrenimini tamamlamış olmak gerekir.

     (2) Önceki öğrenmelerin tanınması ve denklik başvurusunun mesleki eğitim merkezi programı uygulayan okul/kurum müdürlüklerine sınav döneminin başlangıcından en az bir ay öncesine kadar yapılması gerekir. Süresi içerisinde yapılmayan başvurular, bir sonraki sınav dönemi için kabul edilir.

     (3) Başvuru yaptığı halde sınavlara katılmayanlar ile sınavlarda başarılı olamayanlar, tekrar sınava girebilmek için yeni sınav döneminden en az bir ay önce dilekçe ile okul/kurum müdürlüğüne başvurmak zorundadır.

 16. ceylan dedi ki:

  merhaba güzellik merkzi acmak istiyorum sadece sir üzerine ne yapmam gerekli ve hangi egitimi almam gerekiyor 23 yasındayım orta okul mezunuyum

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Güzellik Ve Saç Bakım Hizmetleri Alanında Verilen Ustalık Belgeleri
   Erkek Kuaförlüğü (Erkek Berberliği)
   Cilt Bakımı Ve Makyaj (Cilt Bakımı Ve Güzellik)
   Kadın Kuaförlüğü (Kuaförlük)
   Mesleki Eğitim Merkezleri Tarafından Verilir.

 17. Gulay dedi ki:

  Merhaba ben ipek kirpik sertifikasi almistim. Ama yer acmak icin once kalfalik sonra ustalik belgesi mi almam gerekiyor? Yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   mesleki eğitim merkezlerine başvuruda bulunup önce kalfalık, daha sonra ustalık belgesi alınır.

 18. Serdar dedi ki:

  Kolay gelsin halkla iliskiler reklamcilik lisanstan bu sene mezun olucagim.ismek asci çırağı kursuna gidiyorum kurs bitince kalfalik kalfaliktan sonra ustslik belgesini 5 yil asci olarak calismadan akabilirmiyim.5 yildan beri isci olarak calisiyorum

  1. Hem Kursları dedi ki:

   meslekte 5 yıl çalışanlar sınav ile alabilir.

 19. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba mesleki açık öğretim lisesi yiyecek içecek pastacılık bölümünü yüzyüze eğitimini bitirdim iş yeri açmak istiyorum yemek üzerine işyeri açma ve ustalık belgesi okuldan alabilirmiyim aşçılık için belgem nerelerde ve hangi alanda geçerlidir pastacılık ismek’tende 2 yıllık belgem ve 1 yıllık halk eğitimden pastacılık belgem var bunları nasıl değerlendirebilirim teşekkür ederim.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   ustalık sınavına katılarak belge alınabilir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yüz Yüze Eğitimi Belgesi İle Ustalık Belgesi Sınavına Katılarak Belge Alınabilir.

 20. osman dedi ki:

  merhaba sayın ilgili ziraat fakültesi zootekni bölümü ve et ürünleri önlisans mezunuyum direk olarak usta öğretici olabilir miyim? Ayrıca mezuniyetimle alakalı hangi kurslarda görev alabilirim acaba teşekkürler.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   arıcılık kursu açabilirsiniz.

 21. Nurgül dedi ki:

  Merhabalar ben 15 yıl önce 3 yıllık çıraklık eğitim merkezinden kalfalık belgesi aldım ustalık belgesi almak istiyorum fakat şuan da çalışmıyorum nasıl alırım bilgilendirme yapabilirmisiniz

  1. Hem Kursları dedi ki:

   5 yıllık mesleğinde çalışmışlık ile sınava katılarak ustalık belgesi alınabilir.

 22. Ramazan dedi ki:

  Kolay gelsin aşçılık bölümü mezunuyum 2 yıllık yüksek okul , direkt ustalık belgesi alabilirmiyim , aldığım aşçılık diploması ile iş yeri acabilirmiyim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   alanında meslek lisesi mezunu olan ön lisans mezunları alabilir. alanında meslek lisesi mezunu olmayan ön lisans mezunları mesleklerinde 1 yıl çalışmışlık ile belge alabilir.

 23. Yıldız arslan dedi ki:

  Merhabalar yüksekokul mezunuyum. Kadın giyim kurslarından1311 saatlik kurs belgemlerim var .Ustalık belgesi almamda ön lisans moda tasarımı okumamın bir katkısı olurmu?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   ön lisans okuduğunuz bölümde meslek lisesi mezunu olanlar doğrudan, bölümde meslek lisesi mezunu olmayanlar mesleklerinde 1 yıl çalışmışlık ile, 4. seviye kurs bitirme belgesi sahipleri sınav ile belge alabilir. meb onaylı kurs sürelerinin her 160 saati 1 ay çalışmışlık olarak kabul edilir.

 24. Aysegul Gulmez dedi ki:

  Merhaba yardimci olursaniz sevinirim.
  Simdiye kadar kimseden dogru bilgi alamadim.
  Hollandadan Turkiyeye temelli geri donus yaptim.
  7 sene orda surucu egitmenligi (araba) yaptim.
  Kendi isyerimdi. Bunun denkligini nasil alabilirim. Turkiyede nasil isyeri acip trafikte ders verebilirim.
  Universiteye gitmedim, liseyi bitirdikten sonra surucu okulu-kolejinde isyeri acma, ders verme belgemi aldim. Yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Ülkemizde motorlu taşıt sürücüleri eğitimi verebilmek açılan kurslara katılabilmek için en az ön lisans mezunu olma şartı bulunuyor. yabancı ülkelerden alınan belgelerin denkliği oluyor mu bilemiyorum. ilçe milli eğitim ile görüşünüz.

 25. omer dedi ki:

  iyi günler. benim kalorifer tesisatı kalfalık belgem var ancak hiç sigortam yok, benim ustalık belgemi alabilmem için ne yapmam lazım

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Bir Meslek Dalında Yeterli Sayıda Kalfa Sayısı Oluştuğunda Ustalık Eğitimi Mesleki Eğitim Merkezlerinde Açılabilir.
   İsteyen Kalfalar İçin Mesleki Eğitim Merkezlerinde Ustalık Eğitimleri Düzenlenir. Ustalık Eğitiminde Teorik Eğitimin Yanı Sıra Pratik Eğitime Devam Esastır. Eğitim Süresince Kayıtlı Kalfaların Meslekleri İle İlgili Bir İş Yerinde Çalışmaları Gereklidir.
   Yada Denklik Dolu Şartlarını Karşılayanlar Ustalık Belgesi Sınavına Katılabilir.

 26. Tolgan dedi ki:

  Slm ben 10 yila yakin elektrik çiyim ilkögretim okulunu bitirdim (8 yillik) kalfalik belgem var onuda çıraklik egitim merkezinden aldim simdi ise ustalık belgemi almak istiyorum ama 2 yil ssk istediler o yok ne yapmaliyim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   önceki öğrenimler denklik yolu ile ustalık belgesi almak için aşağıdaki şartları taşımak gereklidir.
   Alanınızda 4. Seviyede Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Kurs Bitirme Belgesi Olanlar
   Alanında SGK Veya BAĞKUR 5 Yıl Çalıştığını Belgeleyenlerden Kalfalık Belgesi Olmayanlar Öncelikle Kalfalık Sınavına Alınır, Bir Sonraki Dönemde Ustalık Sınavına Katılırlar.
   Kurs Bitirme Belgelerinin Her 160 Saat Süresi 1 Aylık Olarak Değerlendirilir. Kurs Sürelerinin Saat Olarak Belgelendirilmesi İstenir. Bu Şekilde Hesaplanacak Olan Süre Ustalık Sınavına Başvuru Süresinden Düşülür.
   Ustalık Belgesi Sahibi Olanlar Aynı Alanda Farklı Bir Daldan Ustalık Belgesi Almak İçin Belge Almak İstediği Dalın Ustalık Sınavına Alınır.
   Meslek Liselerinden 1986 Yılından Önce Mezun Olanlara Doğrudan Ustalık Belgesi Verilir.
   1986-1987 Eğitim Öğretim Dönemi Sonrası 3 Yıllık Meslek Lisesi Mezunları Ustalık Alanlarında Sınavına Katılabilir.
   Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yüz Yüze Eğitimi Belgesi İle Ustalık Belgesi Sınavına Katılarak Belge Alınabilir.

 27. Ferdi dedi ki:

  Merhaba acikogretim isletme lisans mezunuyum kantin acma icin ustalik belgem yok ama ona denk kantin isyeri acma belgesi alabiliyormuyum

  1. Hem Kursları dedi ki:

   mesleki eğitim merkezlerine başvuracaksınız, işletme bölümüne denklik uygulanmıyor.

 28. Hayri dedi ki:

  Meslek lisesi mezunu olmayan LİSE VE DENGİ OKULLAR İÇİN MEB ONAYLI 3308 sayılı ustalık ve usta öğreticilik belgesi gecerlimi?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   usta öğreticilik belgesi lise diploması yerine geçmez.

 29. Gülçin dedi ki:

  ben kurs bitirme belgelerimle kalfalık belgesini aldim. 5 yıl calismisligim yok onun için 1 yıl haftada 1 gün okula derse geliceksiniz dendi çıraklık okulunda. Bu ustalık belgesini almam bukadar zor mu meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum bu sayilmiyomus 1 yıl gelince meslek lisesi çıkışlı olcakmisim ve ustalık sınavı ve 40 saatlik ders sonucu usta öğreticilik aliniyomus. Yani ben 1 yıl okula gidicem başka çaresi yok heralde yeni kanun degisikligide yok heralde bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   kalfalık – ustalık belgesi alma koşulları 2017 yılında değiştirildi, yeni bir değişiklik yakın zamanda beklenmiyor.

 30. Nigar polatcanlı dedi ki:

  MERHABA, işaret dili sertifikam var ve bu alanda kurs vermek istiyorum, nasıl bir yol izlemem lazım, nasıl yapmalıyım?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   İşaret Dili Öğretici Ve Tercüman Eğitimi Kursu (200 Saat) Başarıla Tamamlayanlar Türk İşaret Dili Kursu Açmak İçin Başvurabilir.

   İşaret Dili Öğretici Ve Tercüman Eğitimi Kursuna Katılmak İçin En Az Ön Lisans Mezunu Olmak, İşitme Engellilerle İletişim Kurabilecek Bedensel Ve Fiziksel Yeterliğe Sahip Olmak, 18 Ocak 2011 Tarihli Ve 27919 Sayılı Resmî Gazete’de Yayımlanan “Türk İşaret Dili Sisteminin Oluşturulması Ve Uygulamasına Yönelik Usul Ve Esasların Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” Değişikliğinde Belirtilen Esaslar Çerçevesinde Programı Bakanlıkça Hazırlanan İşaret Dili Kursuna Katılarak Belge Almış Olmak Şartları Aranır.

   Türk İşaret Dili Kursu Eğitici Koşulları
   Program Eğitimcileri Aşağıdaki Öncelik Sırasına Göre Belirlenir:

   1. Talim Ve Terbiye Kurulunca Yayınlanan Öğretmenlik Alanları, Atama Ve Ders Okutma Esaslarına Göre Atanan, Lisans Programında Türk İşaret Dili Eğitimi Aldığını Belgeleyen Özel Eğitim Alanı Öğretmenleri.

   2. Talim Ve Terbiye Kurulunca Yayınlanan Öğretmenlik Alanları, Atama Ve Ders Okutma Esaslarına Göre Atanan, Eğitim Fakültelerinin Lisans Programlarından Mezun Olup, Türk İşaret Dili Eğitimi Aldığını Belgeleyen Öğretmenler.

   3. Programın Uygulanmasında Gerektiğinde Talim Ve Terbiye Kurulunca Yayınlanan Öğretmenlik Alanları, Atama Ve Ders Okutma Esaslarına Göre Özel Eğitim Alanı Ve Eğitim Fakültelerinin Lisans Bölümlerinden Mezun Olup, Lisans Programında Türk İşaret Dili Eğitimi Aldığını Belgeleyenler.

   4. Tercihen İşaret Dili Öğreticisi/Tercümanlık Sertifikasına Sahip Meslek Elemanlarından Yararlanılabilir.

   5. Tercihen Bakanlığın Açmış Olduğu İşitme Engellilerde İletişim Yöntemleri Hizmet İçi Seminer/Kurslarına Katılmış Meslek Elemanlarından Yararlanılabilir,

 31. SAY dedi ki:

  Merhaba.
  Elektronik Haberleşme Teknolojisi Diploması ile (M.Y.O) Hangi işleri yapabilirim. Diplomamın kapsadığı meslek alanları nelerdir ? Dükkanımda hep Cep telefonu hem bilgisayar üzerine aynı işleri yapabilir miyim?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   bildiğim kadarıyla bilgisayar tamiri üzerine iş yeri açmak için bilişim teknolojisi alanında mezuniyet belgesi yada ustalık belgesi isteyeceklerdir. kesin bilgi almak için dükkanı açmak istediğiniz yerdeki belediyeye danışınız.
   telefon ve internet
   haberleşme sistemleri
   bilgi üretimi ve dağıtımı
   uydu haberleşme

 32. Songül dedi ki:

  Mrblar meb bağlı güzellik uzmanlığı kursuna başlayacağım 4aylık bir kurs buradan aldığım meb onaylı sertifika ile iş yeri açabiliyor muyum ya da direk ustalık sınavlarına girme imkanım var mı bilgi verirseniz çok memnun olurum

  1. Hem Kursları dedi ki:

   iş yeri açmak için iş yeri açma belgesi (ustalık belgesi aynı yetki ve sorumluluktadır) gereklidir. iş yeri açabilmek için ustalık belgesi gereklidir, 3. seviye kurs bitirme belgesi ile kalfalık sınavı için, 4. seviye kurs bitirme belgesi ile ustalık belgesi sınavı için başvurulabilir. ustalık belgesi almak için 5 yıl mesleğinde çalıştığını belgelemek gereklidir. kurs bitirme belgeleri her 160 saati 1 aylık çalışmışlık ile eşdeğerdir. ustalık belgesi başvuruları mesleki eğitim merkezlerine yapılır.

   1. seda dedi ki:

    4. seviye dediğiniz kaç saatlik bi kurs oluyor acaba?

    1. Hem Kursları dedi ki:

     buradan http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/ alanlara tıklayarak kursların seviyelerini görebilirsiniz.

 33. ismal can dedi ki:

  Ben 2007 endustri meslek lisesi sogutma ve iklimlendirme mezunuyum ustalik belgem var ama Elektrikcilik yapiyorum elektirigin kalfalik ustalik belgesi yok sadece 2007 yili sonunda almis oldugum MEB Ciraklik ve Yaygin Egitim Genel Mudurlugu Kurs sertifikam var bu sertifikayi Halk Egitim Merkezi mudurlugunce 40 saatlik elektirk tesisatciligi Kursunu bitirmem ile Verildi. Bu belge denklik veya kalfalik ustalik belgesi almam da faydasi olurmu. 3.5 yil elektrikci olarak sigortamda gorunuyor 1.5 yilda elektrik ustalik belgesi olmadigi icin is yerim sogutma iklimlendirme teknisyeni olarak gosteriyor sogutmanin ustalik belgesi oldugu icin suan belediye calisaniyim hala sogutma teknisyeni gorunuyor sigorta dokumumde elektirigin kalfalik ustalik belgesini nasil alabilirim.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   ustalık sınavına katılmak için 5 yıl mesleğinde çalışmışlık gerekir. kalfalık sınava katılabilirsiniz. mesleki eğitim merkezlerine başvuracaksınız. denklik sınavları şubat ve haziran aylarında yapılır. en az 1 ay önce başvurmak gereklidir.

 34. Fatma Doğan dedi ki:

  Merhabalar,Açık öğretim ticaret meslek lisesi mezunuyum,elektrik sektöründe usta ve kalfalık belgesi almak istiyorum.Elektrik sektöründe 4 yıllık siğortam var siğorta kolum son 6 aydır elektrikçi olarak görünmekte,fark dersleri vererek bu belgeleri alabilir miyim yada başka neler yapabilirim.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   denklik yoluyla kalfalık belgesi için başvurulabilir, sınavla kalfalık belgesi alınabilir. alanında 5 yıl çalışmışlık ile ustalık belgesi sınavına katılınabilir.

 35. Elif dedi ki:

  Merhabalar ben çocuk gelişimi mezunuyum lise olarak.usta ögretici belgelerim var.6 yïl milli egitimde görev yaptım.ön lisans olarak ev idaresi mezunuyum.ikinci universite olarak ta engelli bakımi ve rehabilatasyon okuyorum.ayni zamanda erzurum uni.çocuk gelişimi okuyorum.Halk egitim merkezlerin de usta ögreticilik yapabilirmiyim? Eger yapabiliyorsam nasil bir yol izlemeliyim.bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   öncelikle lisans ve ön lisans mezunları tercih ediliyor. başvuran olmaması durumunda mesleki lisesi ve usta öğretici belgesi sahipleri tercih edilebiliyor. usta öğretici başvuruları halk eğitim merkezlerine çoğunlukla şahsen yapılıyor. başvurular çoğunlukla ağustos ve eylül aylarında alınıyor…

 36. Ayhan dedi ki:

  Merhaba 15 yildir bayan kuaforuyum 32 yasindayim zamaninda 3 yil okula gittim ama sinava girmedim kalfalik belgesi icin suan belgelerimi alabilirmiyim dogrudan ustalik belgesini okula gitmeden.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   meslek lisesi mezunu iseniz ustalık sınavına katılabilirsiniz. üçüncü seviye kurs bitirme belgeleriniz var ise kalfalık belgesi sınavına, dördüncü seviye kurs bitirme belgeniz varsa ustalık sınavına katılabilirsiniz. belgelerinizle mesleki eğitim merkezine başvuruda bulunacaksınız.

   1. ESRA dedi ki:

    4. SEVİYE BELGE İLE NE KAST EDİLİYOR

    1. Hem Kursları dedi ki:

     4. seviye kurs bitirme belgeleri. örnek olarak ismek 4. seviye kurslarına linkten bakınız. http://www.ismek.ist/tr/haber_detay.aspx?RegID=2374

 37. Erkan dedi ki:

  Merhaba.Ben 19 yasında üniversite ögrencisiyim.Kantin işletmeciliği yapmak istiyorum.Yapmak gerekenler hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Not:Bu iş için gayet ciddiyim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Mesleki Eğitim Merkezlerinden Kantin İşletmeciliği Belgesi Almak İçin Başvuracaksınız.

 38. Murat Akkeçeci dedi ki:

  Merhablar ben ustalık belgesi almak için başvurdum ve bu sene son ve bana çevreden şöyle denildi ustalık belgesinin sınavına gireken ve bu sınavı kazanırsam lisesen mezun olabiliyorum bana çevremden böyle denildi ben astsubay olmak istiyorum ve bunun için lise diploması lazım yani bana verilen bu bilği doğrumu ben internet ten de araştırdım var yazıyor birde sizlere danışmak istedim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   mesleki eğitim merkezlerinden milli eğitim bakanlığının belirlediği fark derslerini tamamlayarak lise diploması alınabiliyor.
   Mesleki eğitime devam eden öğrencilerin lise diploması alabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği zorunlu derslerden başarı sağlaması gerekecek. Bu kapsamda merkezlerde verilen teorik eğitimlere Bakanlığın zorunlu eğitimleri de eklenecek.

   1. Semih dedi ki:

    Merhaba ben ustalık ve kalfalık belgelerim ama ilk okul mezunuyum lise diploması almak istyorum nasıl bi yol izlemm gerekli acba

    1. Hem Kursları dedi ki:

     açık öğretim lisesine kayıt olacaksınız.
     Kalfalık ve ustalık belgelerinin açık öğretimde değerlendirilmesi

     Madde 238 – Kalfalık ve ustalık belgesi olanlardan;

     a) 1996 -1997 Öğretim Yılı öncesi ilkokul mezunu olup Açık İlköğretim Okuluna kayıt yaptırmak isteyenlere “Açık İlköğretim Okulu Yönetmeliği”, 1996 -1997 Öğretim Yılı sonrası ilköğretim okulu mezunu olup Açıköğretim Lisesine kayıt yaptırmak isteyenlere “Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği” hükümleri uygulanır.

     b) İlköğretim okulu mezunu olup Açıköğretim Lisesi mesleki ve teknik eğitim programlarına devam etmek isteyen kalfa ve ustalar, 9 uncu sınıfın genel kültür derslerinden sorumlu tutulmazlar. Ancak, bu gibilerin branşları itibarıyla hangi mesleki ve teknik eğitim programına kayıt yaptıracakları ve bu programın hangi derslerinden sorumlu tutulmayacakları Başkanlıkça belirlenir.

 39. ayhan koyuncu dedi ki:

  ben su ürünleri mühendisiyim .ev yemekleri lokantası açmak istiyorum.işyeri açma belgesi nasıl alabilirim.sınavsız alabilirmiyim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   mesleki eğitim merkezlerinden alınır. sınavsız alamazsınız. dükkan açmak için belge kiralayabilirsiniz.

 40. Gülçin dedi ki:

  Merhaba ankaradan belmek kurs belgelerimle kalfalık belgemi sınavla aldim simdi ustalığı almak istiyorum bu meslekte yani takı dalında calismisligim yok (meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum) ustalık belgesini nasıl almam gerek ağustos ‘ta başvurun deniliyor kimse net bir şekilde açıklama yapmıyor bilgilendirilirse sevinirim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   mesleki eğitim merkezlerine kayıt olacaksınız, yada 5 yıl çalışmışlık belgesi ile sınav yolu ile alabilirsiniz.

 41. dilek dedi ki:

  merhaba ben örgü öğretmenliği için nereye nasıl basvurabilirim belgelerim yok ama birebir örgü gösteriyorum nereden kaç saat ders almam lazım acaba

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Dekoratif El Sanatları Ustalık Belgesi Sahibi Olmazın Gerekli. Ustalık Belgesi Almak İçin Mesleki Eğitim Merkezlerine Başvurulur.

 42. Hicran dedi ki:

  Marhaba ben Gida Mühendisliği mezunuyum. Kantin işletmeciliği belgesi alabiliyor muyum

  1. Hem Kursları dedi ki:

   kantin işletmeciliği belgesi almak için mesleki eğitim merkezine başvuracaksınız. gıda mühendislerinin doğrudan alma hakkı var bildiğim kadarıyla…

  2. Uğur dedi ki:

   Bu hakkınız 10 ay önce kaldırıldı malesef. Denklik sadece liseden gıda teknolojisi mezunlarına veriliyor.

 43. Savaş başboğa dedi ki:

  Merhba ben ortaokul mezunuyum elktrik işi yapıyorum 6 yıllık belgelenmiş ssk var çalıştıgım meslek üzerine ve meslek egitim merkezine verdim tüm evrakları kabul ettiler haziranda kalfalık sonavına girecam sonavda bütün ortak dersler çıkacakmı ve ben bu sorulara nerden bakcam nasıl derse çalışcam

  1. Hem Kursları dedi ki:

   linkten meslek alanı, meslek ve dersleri seçerek örnek soruları görebilirsiniz. http://maol.meb.gov.tr/web/ciraklikEgitimi/kalfalik.htm

 44. Adem yılmaz dedi ki:

  2017 haziran ayında makina teknolojileri bölümü kalfalık belgemi aldım 6 yıllık bu işi yaptığıma dair belge sunarak meslek lisesinden ustalık belgesi için yeni yasaya göre ne kadar beklemeliyim

  1. Adem yılmaz dedi ki:

   İlk okul mezunuyum

  2. Hem Kursları dedi ki:

   18 yaş sonrası mesleğinde 5 yıl çalıştığını belgeleyenler ustalık sınavına katılabiliyor.

 45. Tuba Kol dedi ki:

  Açık öğretim meslek lisesi nde el işi teknolojisi bölümünde aktif öğrenciyim ustalık belgesi almak istiyorum ama henüz yüz yüze eğitimlere başlamadim nasıl alabilirim çalışmıyorum 400 saate yakın kadın giyim kalıp hazırlama ve dikim belgem var umarım yardimci olursunuz

  1. Hem Kursları dedi ki:

   açık öğretim meslek lisesi yüz yüze eğitim belgesi aldıktan sonra sınav ile ustalık belgesi alınabilir. denklik yolu ile ustalık sınavına katılmak için 22 yaşını tamamlamış olmak, 5 yıl çalışmışlık (18 yaş sonrası) olduğunu belgelendirme SGK, BAĞKUR, 4. seviye kurs bitirme belgesi olanlar sınav ile belge alabilir. kurs sürelerinin her 160 saati 1 aylık çalışmışlık yerine geçer.

 46. NUSRET dedi ki:

  ÖNLİSANS ELEKTRİK BÖLÜMÜNÜ BİTİRDİM.MESLEKİ EĞİTİM KURUMUNDAN İŞYERİ AÇMA BELGEMİ ALDIM.18 YILDIR GIDA SATIŞ PAZARLAMA İŞİNDE ÇALIŞIYORUM.BİR OKUL KANTİNİ ÇALIŞTIRMAK İSTİYORUM.BU DURUMDA KANTİN İŞLETMECİLİĞİ YADA AÇMAK İÇİN BELGELERİ NASIL ALABİLİRİM.ELİMDEKİ BELGE YETERLİMİ.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   elinizdeki belgeler ile mesleki eğitim merkezine başvurun, belgeleriniz aynı alanda ise sınavla belge alabilirsiniz, yada aldığınız ustalık belgesi aynı alan içinde ise aynı alan içinde farklı mesleklerde fark ve beceri sınavı ile ustalık belgesi alınabilir.

 47. Gülten dedi ki:

  Merhaba 2004 lisans mezunu öğretmenim.7 yıl özel sektör,5 yıl milli eğitimde çalıştım.su an görevde değilim.kuaforluk kursuna başladım.ustalık belgesi için önümdeki sürec noktasında yrd.olurmusunuz

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Kuaförlük Ustalık Belgesi Çıraklık Süresi İlköğretim Mezunları İçin 3 Yıl, Ortaöğretim Mezunları İçin 1,5 Yıldır. Çıraklık Süresinin 2 Katı Kadar Mesleğinde Çalışmışlıkla Kalfalık Sınavına Doğrudan Girilebilir. Ustalık İçin Artı 5 Yıl Çalışmışlık Yada Ustalık Eğitimi Mesleki Eğitim Merkezinde Alanda Açılırsa 2 Yıl Eğitim İle Ustalık Belgesi Alınabilir.

   1. MEM dedi ki:

    Vermiş olduğunuz cevap doğrudur ama eski yönetmeliğe göre. Yeni denklik yönetmeliğinde süreler değişti. Bilgilerinize.

    1. esra dedi ki:

     mtsk usta öğretici kursları hangi tarihte açılacak

     1. Hem Kursları dedi ki:

      usta öğretici kurslarını belli bir açılış tarihi olmuyor, mesleki eğitim merkezine başvuruluyor, 20 kişilik grup oluştuğunda kurs açılıyor.

 48. cenk tireli dedi ki:

  1.5 yıldır aşcı olarak sgk lı calışmaktayım 272 saat aşcı cırağı kurs bitirme belgesine sahibim acaba kalfalık belgesi için direk sınava girebilirmiyim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Aşçılık Belgesi İlköğretim Mezunları İçin Çıraklık Süresi 3 Yıl, Ortaöğretim Mezunları İçin Çıraklık Süresi 1,5 Yıl. Kalfalık Sınavına Doğrudan Katılmak İçin Çıraklık Süresinin 2 Katı Çalışmışlığın Belgelenmesi Gereklidir.

 49. tuba dedi ki:

  Merhaba kuaförlük alanında kalfalık belgem var ama şuan çalışmaya ara verdim 2010 2011 yılları arasında vergi levham vardı şuan ustalık ve usta öğreticilik belgesini nasıl alabilirim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   5 yıl çalışmışlık yada mesleki eğitim merkezinde alanınızda ustalık eğitimi açılırsa 2 yılda alınabilir.

 50. Mustafa Bostancı dedi ki:

  Merhaba Marmara üniversitesi iktisat fakültesi 4 yıllık yüksek okul mezunuyum çıraklık kalfalık veya ustalık belgem YOk yaklaşık 8yıldır oto mekanik servisi işletiyorum, denklik yolu ile İstanbul’da hangi eğitim merkezlerine başvurmalıyım? Sınavsız denklik hakkım var mıdır? Nasıl hesaplanıyor bilgi rica edebilir miyim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Mesleğinizin Çıraklık Eğitim Süresinin 2 Katı Kadar Çalışmışlık Belgesi İle Kalfalık Sınavına, Artı 5 Yıl Ustalık Sınavı İçin İstenir. 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu Kapsamındaki Meslek Dallarından Mesleğinizin Çıraklık Süreni Görebilirsiniz.
   İstanbul İli Denklik İşlemi Yapan Mesleki Eğitim Merkezleri
   Küçükçekmece Mesleki Eğitim Merkezi, Kadıköy Neriman İrfan Akça Mesleki Eğitim Merkezi, Fatih Mesleki Eğitim Merkezi, Zeytinburnu Mesleki Eğitim Merkezi, Ümraniye İmes Mesleki Eğitim Merkezi.

 51. Ramazan dedi ki:

  Belgeler sinava girilen ile gonderiliyormu yoksa ankara merkez belge noyumu belirliyor

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Ustalık belgesi için başvuruda bulunduğunuz mesleki eğitim merkezinden alınır.

 52. Ramazan dedi ki:

  28 subatta sinavlar bitiyor 5 martta yani erken alabilirmiyim Ben baska ilde sinava girdim ankara merkezden ustalik belgemi ala bilirmiyim yoksa sinava girdigim mesleki egitim merkezindenmi almam gerekiyor

  1. Hem Kursları dedi ki:

   normal şartlarda belgeler mart sonuna doğru çıkar, belgeyi başka merkeze yada başkasına normal şartlarda vermiyorlar, yine de mesleki eğitim merkeziyle görüşüp şansınızı deneyin.

 53. S.kaya dedi ki:

  28.06.2013 Giyim Üretim Teknoljisi kalfalık belgemi aldım 2027 sigorta primim var ve mart ayında denklikden faydaydalanıp sınava girebilirmiyim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   kalfalık sonrası artı 5 yıl mesleğinde çalıştığını belgeleyenler doğrudan ustalık sınavına katılabilir.

 54. Ramazan dedi ki:

  Ustalik sinavini kazandim 28 subatta. Sinavlar bitecek 4 5 mart gibi ankara mesleki egitim merkezinden belge numarasi ve tarihini verirlermi

  1. Hem Kursları dedi ki:

   belgeler genelde mart sonuna doğru teslim ediliyor, kimlik ile şahsen başvurulur.

 55. Ramazan dedi ki:

  Bana belgenin numarasi lazim 28 subattan 4 5
  Mart gibi gitsem ankara bana belge no ile belge tarihini verirlermi acik mesleki liseye vereceyim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   mesleki eğitim merkezine telefon ile sorunuz.

 56. Ramazan dedi ki:

  Ustalik sinavinda basarili oldum 28 subatta sinavlar bitiyor. Martin kacinda ustalik belgemi alabilirim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   yoğunluğa göre 15 gün ile 2 ay arası teslim ediliyor.

 57. Kerem dedi ki:

  Meraba.önlisans endustriyel elektronik mezunuyum.elektronik dalinda ustalik belgem var.duyduğuma göre yeni düzenlemeler gelmiş elektrik ustası belgesi almam için izlemem gereken yol nedir.teşekkürler.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   diploma, ustalık belgeniz, varsa çalışmışlığını gösteren belgelerle birlikte mesleki eğitim merkezlerine başvurulur.

 58. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben 14 yıldır makina imalat üzerine kaynakçılık yapıyorum yalnız 2012 yılına kadar meslek kolum bilinmiyor diyor 2012 yılından 2016 yılına kadar gaz altı kaynakcısı olarak yazıyor 2016 yılından sonra da makina montaj tamir bakım elamanı olarak haken devam ediyor nasıl bir yol izlemem gerekir ustalık belgesi için teşekkürler

  1. Hem Kursları dedi ki:

   meslek kodu uygulaması 2012 yılında getirildi, geriye dönüm meslek kodu güncellemesi olması lazım, işverenle görüşün.

 59. Yalçın dedi ki:

  Merhaba ben gıda teknolojisi mezunuyum ciraklik eğitim merkezine kantin işletmeciliği belgesi için başvuru yapmak istedim ve bana yeni sisteme göre on lisans diplomama bakılarak usta ogreticilik belgesi verebiliriz kurs ve sınavdan sonra dediler ve işyeri açma belgesi alamadım usta ogreticilik belgesi kantin işletmek için yeterli mi ?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Elinizde Servis Elemanlığı, Fırıncılık, Et Ve Et Ürünleri İşletmeciliği, Süt Ve Süt İşlemeciliği, Aşçılık Ve Pastacılık Tatlıcılık Ve Şekerlemecilik Ustalık Belgesi Var İse Kantin İşletmeciliği Belgesi Almak İçin Ek Ders (Denklik Yolu İle) Almanız Gerekir.
   Gıda Teknolojisi Ön Lisans Mezunu İseniz Sınavlara Katılarak Belge Alabilirsiniz. Kantin İşletmeciliği İçin Ayrıca Halk Eğitim Merkezlerinden Hijyen Eğitimi Almalısınız.

   1. hatice dedi ki:

    merhaba önlisan mezunuyum ilgili bölümden kantin açma belgesi için bugün egitim meslek merkezine gittim bu durumun kalktıgını sadece 4 yıl sikortalı çalışanlar alabilecegini söylediler yardımcı olurmusunuz arıştırma sonuçlarında böyle bir uygulama yok

    1. Hem Kursları dedi ki:

     Kantin İşyeri Açma Belgesi Almak İçin Resimdeki Bölümlerden Mezun Olanlar Sınav İle Mesleki Eğitim Merkezlerinden Alabilir. Sınavlar Şubat Ve Eylül Aylarında Yapılıyor. Kantin İşletmeciliği İş Yeri Açma Belgesi

 60. Sadık ayaydin dedi ki:

  Bisiklet tamir işi yapmaktayım işimi belgeli olarak ustalık belgesi almak istiyorum buna resmi olarak almak istiyorum nasıl ala bilirim 2003…..2008 yıllarında vergi levhası vardı vergi oda kaydım mevcuttu şuan iptal ettim bu belgeyi alıp iş geliştirme işlerini yapmak istiyorum

  1. Hem Kursları dedi ki:

   3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanun Kapsamındaki Meslek Dallarında Bisiklet Tamirciliği Mesleği Bulunmuyor. Motosiklet Tamirciliği Ustalık Belgesi Veriliyor.

 61. Türkan dedi ki:

  Merhabalar. Ben 29 yıllık sınıf öğretmeniyim. Haziran ayında emekli olacağım. Estetisyenlik ve kalıcı makyaj üzerine MEB onaylı sertifikalarım var. Emekli olduktan sonra bununla ilgili bir işyeri açabilmem için neler gereklidir? Ustalık kalfalık için başvurma hakkım var mıdır? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   kurs bitirme sertifikaları sadece kalfalık belgesi (512 saat ve üzeri) alma süresini kısaltır, ustalık belgesine bir etkisi yoktur. mesleki eğitim merkezlerinde kurs bitirme belgesi ile başvurup önce kalfalık daha sonra ustalık eğitimi açılırsa 2 yıl eğitim görerek yada 5 yıl meslekte çalışıp sınava girerek ustalık belgesi alınır.

 62. burak kalın dedi ki:

  merhabalar ben turizm otelcilik lisesi yiyecek içecek mezunuyum bana okulum tarafından işyeri açma belgesi verildi ( 3008 sayılı kanuna göre ustalık belgesine tanınan bütün hakları kapsar ) kantin ihalelerine girmek istedim fakan beni ihalelere almadılar kantin ustalık belgesi olması gerekiyormuş fakat benım belgemle oluyor bunu kabul etmiyorlar muhattap oldugum insanlar bana tatmin edici cevaplar vermiyorlar bana yardımcı olurmusnuz ne yapmam lazım

  1. Hem Kursları dedi ki:

   kantin işletmeciliği belgesi pazarlama ve perakende alanında.

 63. Pınar dedi ki:

  Merhaba, ben ön lisans büro yönetimi ve sekreterlik mezunu olup sonrasında açıköğretim fakültesinden İktisat bölümünü tamamlayarak lisans diplomamı aldım. El işleri konusuna yoğun ilgim var. Bu konuda iyi beceriye sahibim ve ustalık seviyesinde olmak istiyorum. Halk eğitim merkezlerinde öğretmen olmak ya da iş yeri açabilecek yetkinliğe sahip olmak istiyorum. Hangi eğitimi almalıyım, hangi sınava girmeliyim yönlendirebilir misiniz?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   mesleki eğitim merkezlerine başvuracaksınız.

 64. Ayse dedi ki:

  1997 ile 1998 yili bursa halk egitimde kuaforluk kursuna hemde acik lise okuyordum kuaforluk kursundan devamsizliktan kaldi denildi yasim 17idi o yilda ssk siz kuaforde calistim kalfalik belgesini nasil alabilirim meslek affindan yararlanabilirmiyim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   kurs belgesi ile kalfalık belgesi farklıdır, kurs bitirme belgesi kalfalık belgesi alma süresini kısaltır, ustalık belgesi için geçerli değildir. çalışmışlık SGK ile belgelenmelidir, belgelendirilmeyen çalışmışlığın belge almaya bir etkisi yoktur. kalfalık belgesi almak için mesleki eğitim merkezlerine başvurun…

 65. Osman dedi ki:

  Merhaba ben 2003 yilinda 4 aksamsanat okulu ciraklik okulundan mezun oldum 2000 giris 2003 bitiris derslerde hem mutfak hem servis gorduk kalfalik belgemi aldim kalfa garson otelcilik yaziyor ustalik sinavlarina gircem fakat gida hazirlama mutfak ustaligi almak istiyorum bunun icin ne yapmaliyim saygilar

  1. Hem Kursları dedi ki:

   servis elemanlığı ile aşçılık farklı alan, mutfak gördüğünüz için mesleki eğitim merkezlerinden bilgi alınız.

 66. Faruk dedi ki:

  Anadolu denizcilik meslek lisesi gemi makinalari bolumu mezunuyum.10 yildir uluslararasi denizlerde makinistlik 2 yil kadarda karada enspektorluk yapiyorum. Karaya gecip dizel motor bakim onarim ve yedek parca imalati makina imalati torna-dokum metalog isleri yapmak uzere bi atolye acmak istiyorum. Bu durumda ustalik belgesi acisinda nasil bir yol izlemem gerekiyor

  1. Hem Kursları dedi ki:

   mesleki eğitim merkezlerine diploma, sgk dökümü ile başvurun.

 67. Rabia dedi ki:

  Merhabalar,ben giyim öğretmenligi mezunu olarak el sanatları kursu verebilme şansım varmı,yani transkript ispatı ile denklik almammi gerekiyor,bu konuda aydinlatirsaniz çok sevinirim..Şimdiden teşekkürler…

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Giyim Öğretmenliği Mezunları El Sanatları Dekoratif Ev Tekstili Kurslarında Görev Alabiliyor.

 68. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar ben 4 yıllık kamu yönetimi mezunuyum
  Babamın elektrik dükkanı var ve burda 2,5 yıldır (SSK)çalışmaktayım ustalık nasıl alabilirim izleyeceğim yol nedir yardımcı olur musunuz

  1. Hem Kursları dedi ki:

   mesleğin çıraklık süresinin 2 katı kadar hizmet belgesi ile kalfalık sınavı, artı 5 yıl hizmet belgesi ile ustalık sınavına girilebilir. başvuralar mesleki eğitim merkezlerinde yapılır. elektrik elektronik teknolojisi ortaöğretim ve üzeri mezunlar için çıraklık süresi 2 yıldır.

 69. Gülşen dedi ki:

  Merhaba, Gıda mühendisliği mezunuyum. Kantin işletmeciliği için başvurmak istiyorum. Denklik ve yapmam gerekenler için bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler..

  1. Hem Kursları dedi ki:

   diploma aslı ve fotokopisi ile mesleki eğitim merkezlerine başvuracaksınız.

 70. Mustafa dedi ki:

  Yaşim 36 2500 sgk pirimim var duzenli olarak en kisa calisma gunum 6 ay cikiş giriş oluyor elektrik ustalik belgesi nasil alabilirim ciraklik egitimden

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Kalfalık Süresi İlkokul Mezunları İçin 3 Yıl, Ortaöğretim Mezunları İçin 1,5 Yıldır. Kalfalık Süresinin 2 Katı Çalışmışlıkla Kalfalık (Sgk,Bağkur) Sınavına Girilir. Kalfalık Belgesi Alındıktan Sonra Artı 5 Yıl Çalışmışlıkla Ustalık Sınavına Girilir.

 71. Mehmet balaban dedi ki:

  Ön lisans dış tic ve lisans işletme fakültesi mezunu yum 33 yasındayım yaklaşık 10 yıl berberlik yaptım ama üniversite araya girdi belgeleri ni alamadım.
  Bu gün berber dükkanı açmak istiyorum direk işyeri açma belgesi alabilir miyim.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   resmi olarak çalıştığınızı sgk, bağkur ile kanıtlayabilirseniz denklik yoluyla önce kalfalık sınavına, sonra ustalık sınavına katılabilirsiniz.
   Kalfalık Sınavı İçin Mesleğin Çıraklık Eğitim Süresinin 2 Katı, Ustalık Sınavı İçin Artı 5 Yıl Daha
   Erkek Berberliği Kalfalık Süresi İlkokul Mezunları İçin 3 Yıl, Orta Öğretim Mezunları İçin 1,5 Yıl.

 72. Yalçın dedi ki:

  Merhaba. M.Y.O Elektronik ve Otomasyon Bölümü/Elektronik Haberleşme Programı mezunuyum. Var olan diplomam ile Cep telefonu dükkanı açabiliyorum. Fakat Bilgisayar teknik servis veya satış üzerine bir dükkan açabilir miyim ? Diplomam ile hangi işleri yapabilirim?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   bilgisayar teknik servis ustalık belgesi sahibi olan birini yanınızda çalıştırarak açılabilir.

 73. sibel dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 4 yıllık radyo tv sinema bölümünden mezunum. Yaklaşık 3 yıl fotoğrafçılık dersi aldım okulda.Fotoğrafçılıkla alakalı bir yerde hiç çalışmadım. Sorum şu, fotoğraf stüdyosu açmak istiyorum ancak ustalık belgesi gerekiyormuş. Sahip olduğum diploma bunu karşılıyor mu yoksa 5 yıllık ustalık eğitimi mi almam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   diploma ve transkript ile mesleki eğitim merkezine başvurun. ustalık belgesi doğrudan alamazsanız 5 yıl alanında çalışmak yada 2 yıl açılan fotoğrafçılık ustalık eğitimine katılarak alınabilir.

 74. Kudret saygın dedi ki:

  Ailece işlettiğimiz bir tatlıcı dükkanımız var imalat üzerine,ticaret odasına kayıtlı olduğumuz için ustalık belgesine ihtiyac olmadı ama ben ustalık belgesi almak istiyorum ne yapmam lazım. 2009 dan beri faaliyetteyiz üretim yapıyoruz.yol göstermeniz rica ederim..

  1. Hem Kursları dedi ki:

   çalıştığınızı gösteren belgelerle birlikte mesleki eğitim merkezine başvuruda bulunacaksınız, öncelikle kalfalık belgesi alacaksınız, daha sonra 5 yıl çalıştıktan sonra ustalık sınava girerek ustalık belgesi alınabilir.

   1. dilek dedi ki:

    peki beş yıl aynı hem merkezinde çalışmak mı gerek yoksa farklı illerdeki hem de çalışmış olmamız yeterlimi

    1. Hem Kursları dedi ki:

     hem merkezinde çalışmak diye bir kısıtlama yok, her hangi bir yerde alanınızda çalışmak şartı bulunuyor.

 75. mehmet BIÇAKLAR dedi ki:

  merhaba adım mehmet bıçaklar size bir sorum olacaktı umarım yardımcı olabilirsiniz
  ben model malinacı olarak (tekstil) bölümünden kalfalık,ustalık,belgemi aldım eğitici ustalık belgesinide (sınava girdim) bir iki gün alıcam.
  esas konu ise farklı bir bölümden şu an çalışmakta oldugum kalıpçılık sektöründe endüstiriel kalıpçılık bölümünden 2. bir belge almam gerekiyor şu an bu işi yapıyorum.
  yaklaşık 3 yıldan beri aynı yerde kalıpçılık sektöründe çalışıyorum.
  ilgilendiğiniz için teşekkür ederim…

  1. Hem Kursları dedi ki:

   mesleki eğitim merkezine çalıştığınızı gösteren sgk hizmet bilgileriyle başvuruda bulanabilirsiniz.

Yorum Yaz