Halk Eğitim Merkezleri Sitesine Hoş Geldiniz, 01 Ağustos 2021

E-Yaygın Usta Öğretici Başvurusu

Halk Eğitim E-Yaygın Usta Öğretici Başvurusu 2021-2022

E-Yaygın Usta Öğretici Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Yaygın Usta Öğretici Başvuruları E-Devlet Şifresi İle Giriş Yapılarak Yapılır. Halk Eğitim Merkezleri Ücretli Usta Öğretici Başvurusu Başvurular Linki Üzerinden Yapılır, Videolu Anlatım Sayfanın Altındadır.

2021-2022 Dönemi Usta Öğretici Başvuruları E-Yaygın Sisteminden E-Devlet Girişi İle 2 Ağustos – 31 Ağustos 2021 Tarihleri Arasında Alınacak. Usta Öğretici Başvuru Sonuçları Ve Sıralaması İse 15 Eylül 2021 Tarihinde İlan Edilecek.

Başvuru İşlemleri Altı Başlıkta Tamamlanacak.
Mezuniyet Belgeleri
Mesleki Kurs Bitirme Belgeleri
İş Deneyimi Belgeleri
Başarı Belgeleri
Kurum Ve Kurs Seçimi
Başvuruyu Tamamla

E-Yaygın Usta Öğretici BaşvurusuMezuniyet Belgeleri Bölümü
Mezuniyet Belgeleri Bölümünde Öncelikle Mezun Olduğunuz Alanı Doğru Seçiniz. Örneğin Eğitim Fakültesi Mezunu İseniz Lisans (Pedogojik Formasyon/ Eğitim Fakültesi) Seçeneğini, Dört Yıllık Fakülte Muzunu İseniz Lisans, İki Yıllık Yüksek Okul Mezunları Önlisans Vb. Mezuniyet Bilgileri Kısmını Alt Bölümleriyle Birlikte Eksiksiz Bir Şekilde Doldurduktan Sonra Kaydet Butonuna Basarak Mesleki Kurs Bitirme Belgeleri Kısmına Geçiniz.

Mesleki Kurs Bitirme Belgeleri Bölümü
Bu Bölümde Ustalık Belgesi, 4. Seviye Kurs Bitirme Belgesi, 4. Seviye Ve Üzeri Mesleki Yeterlik Belgelerinden Her Hangi Birine Sahip Olanlar Bu Bölümü Dolduracaklar Ve Belgelerini Yükleyecekler. Birden Fazla Belgesi Olanlar Tüm Belgeleri İçin Yükleme Yapabilirler. Belgesi Olmayanlar Boş Bırakacak Yine De Kaydet Butonuna Basıp Kaydettikten Sonra Diğer Kısma Geçecekler.


İş Deneyimi Bilgileri Bölümü
Bu Bölümde E- Devlet Üzerinden Alınana Barkodlu Ayrıntılı Hizmet Dökümü Yüklenerek Bu Belgede Yer Alan Bilgilere Göre Doldurulacaktır. Bu Bölümde Dikkat Edilecek En Önemli Husus Usta Öğreticilik, Öğretmenlik Ve Ücretli Öğretmenlikte Geçen Süreler Sayılarak İşlenecektir. Diğer Hizmet Kollarında Çalışılan Süreler Bu Bölüme Kesinlikle Girilmeyecektir. Hizmet Dökümünde Yer Alan Meslek Kodları Kısımlarından Bakarak Doğru Bilgiye Ulaşabilirsiniz. Yıllara Göre Çalışılan Süreler Tabloya Toplanarak Yıl Yıl İşlendikten Sonra Kaydet Butonuna Basılarak Bir Sonraki Aşamaya Geçilecektir. İlk Defa Çalışacaklarda Herhangi Bir İşlem Yapmadan Sadece Kaydet İşlemi Yaparak Bir Sonraki Aşamaya Geçeceklerdir.

Başarı Belgeleri Bölümü
Başarı Belgesi Kısmında Yer Alan Belgelerden Almış Olduğunuz Belgeleriniz Varsa Başındaki Çentiğe Tik Atarak, Karşısındaki Dosya Seç Kısmından İlgili Belgeyi Yada Belgeleri Yükleyip Kaydetmelisiniz. Bu Bölümde Sizi İlgilendiren Bir Belgeniz Yoksa Boş Bırakarak Kaydet Tuşuna Basıp Bir Sonraki Aşamaya Geçiniz.

Kurum Ve Kurs Seçimi Bölümü
Kurum Ve Kurs Bilgileri Kısmında Yeterlilik Belgelerinize Uygun Olarak Kurs Hangi Alanlarda Kurs Verebileceğinizi http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/?q= Adresinden Alanlarla Kontrol Ederek Eğitici Yeterliliklerine Sahip Olduğunuz Branşlarda Kurs Tercihlerinizi Yapmanız Gerekmektedir. Birden Fazla Kurs Programında Görev Almak İsteyebilirsiniz. Ayrıca Eğitici Olarak Görev Almak İstediğiniz Halk Eğitimi Merkez Yada Merkezlerini Seçerek Bu Bölümü De Kaydet Diyerek Tamamlayıp Bir Sonraki Aşamaya Geçiniz.

Başvuruyu Tamamlayın Bölümü
Başvurunun son aşaması olan Başvuruyu Tamamlayın kısmında Telefon numaranızı, mail adresinizi ve İş Durumu kısmına ise Usta Öğretici seçeneğini seçerek Kaydet diyerek başvuruyu tamamlayınız.

Her Sayfada Ayrı Ayrı Kaydetme İşlemi Yapınız.
Başvurunuzu, Başvuru Yaptığınız Halk Eğitim Merkezine Onaylatınız.

Sistemden Başvuru Yaptıktan Sonra Belgelerin Aslını Kurumunuza Getirerek Onaylatın.

Başvuru İçin Tıklayın.

E-Yaygın Usta Öğretici Başvurusu Videolu Anlatım

Usta Öğretici Görev Süresi:
Ders Görevi İle Görevlendirilen Sigortalı Usta Öğreticilerin Günlük Çalışma Süresi En Fazla 8 Ders Saatidir. Bu Çalışma Süresi Resmi Görevi Bulunmayanlar (Herhangi Bir İş Akdi İle Başka Kurum Veya Kuruluşta Çalışmayanlar) İçin Haftada 40, Emekliler İçin 30, Başka Kurum Ve Kuruluşta İş Akdi İle SGK’lı Çalışanlar İçin 10 Ders Saatini Geçemez. Sigortalı Usta Öğreticiler Bir Mali Yıl İçinde En Fazla 11 Ay Çalışabilirler.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Esma dedi ki:

  Merhaba
  Kız olgunlaşma enututusu resim bölümü mezunuyum
  Karatas ilçesinde çocuk veya kadınlara yönelik resim kursu vermek istiyorum.
  Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.
  Bununla birlikte halk eğitim kurslarında da bulundum
  Dikiş nakış kursları.
  Bilgilerinize sunarim.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Başvurular Ağustos Ayında Kurumlardan Yada E-Yaygın Sitesi Üzerinden Alınacak.
   Resim Kursu Eğitici Koşulları
   Eğitimcilerin Nitelikleri
   Kurs Programının Uygulanmasında Öncelik Sırasına Göre;
   1. Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca Yayımlanan “Öğretmenlik Alanları, Atama Ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelgeye” Göre, Görsel Sanatlar (Resim Öğretmenliği, Resim-İş Öğretmenliği, Resim) Öğretmeni Olarak Atananlar; Öğretmen Bulunamaması Durumunda Öğretmen Olarak Atanabilecek Nitelikte Olanlar,
   2. Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca Yayımlanan “Öğretmenlik Alanları, Atama Ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelge” İle Görsel Sanatlar (Resim Öğretmenliği, Resim-İş Öğretmenliği, Resim) Alanına Kaynak Teşkil Eden Yükseköğretim Programları / Fakülte Mezunları,
   3. Görsel Sanatlar (Resim Öğretmenliği, Resim-İş Öğretmenliği, Resim) Alanına Kaynak Teşkil Eden Yükseköğretim Kurumlarında Görevli Öğretim Üyesi, Öğretim Görevlileri,
   4. En Az Lise Mezunu Olup Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Onaylanmış Görsel Sanatlar/Resim Eğitimi Sertifikasına Sahip Olanlar,
   5. En Az Lise Mezunu Olup, En Az 2 Yıl (Eğitim Öğretim Yılı) Resim Eğitimi Aldığına Veya Resim Eğitimi Verdiğine İlişkin Belgeye Sahip Olanlar,
   Eğitimci Olarak Görevlendirilir.

 2. Duygu aydin dedi ki:

  Tekstil konfeksiyon hazir giyim meslek lisesi mezununyum lise diplomam var.halk egitimde dikis kursu acmak istiyorum.usta ogretici belgesine gerek varmi.yardimci olabirmisiz.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Usta Öğretici Belgesi Zorunlu Değildir. Usta Öğretici Belgesi Sahipleri Artı 5 Puan Alırlar. Usta Öğretici Belgesi Alabilmek İçin Ustalık Belgesi İstenir.
   Kurs Açmak İçin Usta Öğretici Oryantasyon Eğitimi Kursuna Katılmak Zorunludur.

 3. Bediha Kilincoglu dedi ki:

  Merhaba ben Halk eğitim de usta öğretici olabilir miyim 4 tane sertifika var giyim ev mefruşat el yapımı kumaş çiçek Maraş işi sırma bu branşlarda sertifika sahibi biri olarak usta öğretici olma imkanim var 8 yıllık da internet veri güvenliği ve araştırma olarak Google da Kar amacı gütmeyen kuruluş olarak hem görev yapıyorum hemde eğitim üstüne çalışmam bulunmaktadırlar
  Teşekkür ederim saygılarımla

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Sertifika ile kurs açılmıyor, en az alanında ustalık belgesi, 4. Seviye kurs bitirme belgesi istenir.

 4. didetap dedi ki:

  merhabalar, ben adalet mezunuyum. hukuk alanı içerisinde ki adli takip elemanı ve adli kalem işleri kurslarını vermek istediğimden birden fazla halk eğitim merkezine başvuru yaptım. sadece bir halk eğitim merkezi bu kursları veremeyeceğimi kursu verebilmem için hukuk mezunu olmam gerektiğini söylüyor, ben de ısrarla adaletin hukuk alanı dahilinde olduğunu söylüyorum, öyle olmasa diğer halk eğitim merkezleri bunu kabul etmezdi diye düşünüyorum. Birde size sormak istedim Adalet mezunu hukuk alanı kursları verebilir mi?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Adli Kalem İşleri İçin Adalet Ön Lisans Açabiliyor Diye Biliyorum. Adli Takıp Elamanı İçin Hukuk Ve Kamu Yönetimi Açabiliyor Diye Biliyorum.

 5. Gülay dedi ki:

  Ne zaman açıklanıyor ve nerden öğreniyoruz

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Ekim Ayı İçinde Açıklanır. Başvuru Yaptığınız Halk Eğitim Merkezinden Öğrenilebilir.

 6. Minerva dedi ki:

  Başvurumuz sistemden onaylandıktan sonra ne yapmamız gerekiyor?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   başvuru yapılan halk eğitim merkezine evraklar teslim edilecek. halk eğitim merkezi ile görüşün.

   1. Minerva dedi ki:

    Teşekkürler.

 7. Eda Ödemiş dedi ki:

  El sanatları Bölümü mezunuyum Oryantasyonum ve Usta öğretici belgem yok.
  Nasıl bir yol izleyip hangi bölümlere kurs açma başvurusu yapabilirim?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Usta Öğretici Belgesi Zorunlu Değildir. Usta Öğretici Oryantasyonu Kursu Zorunludur, Kursa Katılacaksınız. Mezuniyet Belgeleri Yükleyip Başvuruda Bulunacaksınız.
   bölümünüze göre el sanatları alanı kursları için başvuruda bulunacaksınız.

 8. fatime dedi ki:

  merhaba,
  ankara ili için başvuru linki paylaşabilir misiniz?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   başvurular merkezi olarak https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx linkten e-devlet şifresi ile alınıyor.

  2. Hem Kursları dedi ki:

   https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx
   başvurular merkezi sistem üzerinden alınmaktadır. yukarıdaki linkten e-devlet girişi ile başvurulur.

 9. Yeşim dedi ki:

  Belegeleim var müracat etmek istiyorum öğretmenlik için

  1. Hem Kursları dedi ki:

   aşağıdaki linkten e-devlet şifresi ile giriş yapılarak başvurulur.
   https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx

Yorum Yaz