Halk Eğitim Merkezleri Sitesine Hoş Geldiniz, 06 Temmuz 2022

E-Yaygın Usta Öğretici Başvurusu

Halk Eğitim E-Yaygın Usta Öğretici Başvurusu 2022-2023

E-Yaygın Usta Öğretici Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Yaygın Usta Öğretici Başvuruları E-Devlet Şifresi İle Giriş Yapılarak Yapılır. Halk Eğitim Merkezleri Ücretli Usta Öğretici Başvurusu Başvurular Linki Üzerinden Yapılır, Videolu Anlatım Sayfanın Altındadır.

2022-2023 Dönemi Usta Öğretici Başvuruları E-Yaygın Sisteminden E-Devlet Girişi İle Ağustos Ayında Alınacak. Usta Öğretici Başvuru Sonuçları Ve Sıralaması İse 15 Eylül Tarihinde İlan Edilecek.

Denklik Yolu İle Kalfalık Ustalık Belgesi Alma Koşulları İçin Tıklayın.

Başvuru İşlemleri Altı Başlıkta Tamamlanacak.
Mezuniyet Belgeleri
Mesleki Kurs Bitirme Belgeleri
İş Deneyimi Belgeleri
Diğer Belgeler
Kurum Ve Kurs Seçimi
Başvuruyu Tamamla

E-Yaygın Usta Öğretici BaşvurusuMezuniyet Belgeleri Bölümü
Mezuniyet Belgeleri Bölümünde Öncelikle Mezun Olduğunuz Alanı Doğru Seçiniz. Örneğin Eğitim Fakültesi Mezunu İseniz Lisans (Pedogojik Formasyon/ Eğitim Fakültesi) Seçeneğini, Dört Yıllık Fakülte Muzunu İseniz Lisans, İki Yıllık Yüksek Okul Mezunları Önlisans Vb. Mezuniyet Bilgileri Kısmını Alt Bölümleriyle Birlikte Eksiksiz Bir Şekilde Doldurduktan Sonra Kaydet Butonuna Basarak Mesleki Kurs Bitirme Belgeleri Kısmına Geçiniz.
Mezuniyet Belgesi Yüklendikten Sonra Kurs Puan Bilgisi Kısmı Butonuna Tıklanırsa Hangi Kurslardan Puan Alınacağı Görülebilir.

Mesleki Kurs Bitirme Belgeleri Bölümü
Bu Bölümde Ustalık Belgesi, 4. Seviye Kurs Bitirme Belgesi, 4. Seviye Ve Üzeri Mesleki Yeterlik Belgelerinden Her Hangi Birine Sahip Olanlar Bu Bölümü Dolduracaklar Ve Belgelerini Yükleyecekler. Birden Fazla Belgesi Olanlar Tüm Belgeleri İçin Yükleme Yapabilirler. Belgesi Olmayanlar Boş Bırakacak Yine De Kaydet Butonuna Basıp Kaydettikten Sonra Diğer Kısma Geçecekler.

İş Deneyimi Bilgileri Bölümü
Bu Bölümde E- Devlet Üzerinden Alınana Barkodlu Ayrıntılı Hizmet Dökümü Yüklenerek Bu Belgede Yer Alan Bilgilere Göre Doldurulacaktır. Bu Bölümde Dikkat Edilecek En Önemli Husus Usta Öğreticilik, Öğretmenlik Ve Ücretli Öğretmenlikte Geçen Süreler Sayılarak İşlenecektir. Diğer Hizmet Kollarında Çalışılan Süreler Bu Bölüme Kesinlikle Girilmeyecektir. Hizmet Dökümünde Yer Alan Meslek Kodları Kısımlarından Bakarak Doğru Bilgiye Ulaşabilirsiniz. Kamu Kurum Ve Kuruluşları İle Özel Öğretim Kurumlarında Eğitici Olarak Görev Yapılan Süreyi Giriniz.
Yönetmelik Gereği Toplam En Fazla 3.600 Gün Giriniz.
Yönetmelik Gereği Bur Bölümden En Fazla 10 Puan Verilecektir. Hak Edilen Puanı Sistem Otomatik Olarak Tanımlayacaktır. İlk Defa Çalışacaklarda Herhangi Bir İşlem Yapmadan Sadece Kaydet İşlemi Yaparak Bir Sonraki Aşamaya Geçeceklerdir.

Diğer Belgeler Bölümü
Başarı Belgesi Kısmında Yer Alan Belgelerden Almış Olduğunuz Belgeleriniz Varsa Karşısındaki Dosya Seç Kısmından İlgili Belgeyi Yada Belgeleri Yükleyip Kaydetmelisiniz. Bu Bölümde Usta Öğretici Belgesi, Antrenörlük Belgesi, İcazet Belgesi Ve Diğer Belgelerden Oluşur.
Bu Bölümde Sizi İlgilendiren Bir Belgeniz Yoksa Boş Bırakarak Kaydet Tuşuna Basıp Bir Sonraki Aşamaya Geçiniz.

Kurum Ve Kurs Seçimi Bölümü
Kurum Ve Kurs Bilgileri Kısmında Yeterlilik Belgelerinize Uygun Olarak Kurs Hangi Alanlarda Kurs Verebileceğinizi  https://e-yaygin.meb.gov.tr/pagePrograms.aspx Adresinden Alanlarla Kontrol Ederek Eğitici Yeterliliklerine Sahip Olduğunuz Branşlarda Kurs Tercihlerinizi Yapmanız Gerekmektedir. Birden Fazla Kurs Programında Görev Almak İsteyebilirsiniz. Ayrıca Eğitici Olarak Görev Almak İstediğiniz Halk Eğitimi Merkez Yada Merkezlerini Seçerek Bu Bölümü De Kaydet Diyerek Tamamlayıp Bir Sonraki Aşamaya Geçiniz. Birden Fazla Alanda, Birden Fazla İl Ve İlçede Başvuru Yapılabilir.

Başvuruyu Tamamlayın Bölümü
Başvurunun son aşaması olan Başvuruyu Tamamlayın kısmında Telefon numaranızı, mail adresinizi ve İş Durumu kısmına ise Usta Öğretici seçeneğini seçerek Kaydet diyerek başvuruyu tamamlayınız.

Her Sayfada Ayrı Ayrı Kaydetme İşlemi Yapınız.
Sisteme Girilen Belgelerin Aslı Kurslarda Görev Alınması Durumunda Kurum Müdürlüklerine Teslim Edilecektir. Başvuru Sürecinde Belge Teslim Etmeyiniz.

Başvuru İçin Tıklayın.

E-Yaygın Usta Öğretici Başvurusu Videolu Anlatım

Usta Öğretici Başvuru Değerlendirmesi Nasıl Yapılır? Tıklayın.

Ücretli Usta Öğretici Başvuru Değerlendirme Formu EK-2

KURS ALANINDA EĞİTİM

(Bu bölümden sadece biri değerlendirilecektir.)
DOKTORA65
TEZLİ YÜKSEK LİSANS55
Eğitim Fakültesi (Lisans)47
Lisans40
Ön Lisans25
Ustalık Belgesi / Meslek Lisesi Diploması/
4. Seviye Kurs Bitirme Belgesi/
4. Seviye Mesleki Yeterlik Belgesi
10
ALANINDA EĞİTİM TOPLAM PUANI
65

ALANINDA HİZMET/

İŞ DENEYİMİ

Her Yıl İçin 1 Puan (Yıl İçin 180 İş Günü Üzerinden Hesaplanır)
HİZMET / İŞ DENEYİMİ PUAN TOPLAMI
10
EK PUAN
Tezli Yüksek Lisans7
Pedagojik Formasyon6
Tezsiz Yüksek Lisans5
Lisans4
Ön Lisans2
Usta Öğreticilik Belgesi1
EK PUAN TOPLAMI
25
TOPLAM PUAN
100

Açıklamalar
• Alanında hizmet iş deneyimi “eğitici sigorta günü/360” olarak hesaplanacaktır.
• Alanında hizmet iş deneyimi hesabında, kamu kurum ve kuruluşları ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel kurumlarda eğitici olarak çalışılan süreler dikkate alınacaktır.
• Puanların eşitliği hâlinde sırasıyla; alanında eğitim seviyesi en yüksek olana, eğitim alanında mesleki deneyimi fazla olana öncelik verilir; eşitliğin devamı hâlinde ise kura ile belirlenir.
• Eğitim Fakültesi mezunları Pedagojik Formasyon belgesinden ayrıca puan almayacaktır.
• “Kurs Alanında Eğitim” bölümünden puanı hesaplanan diploma/belge için ayrıca “Ek Puan” bölümünden puan verilmeyecektir.

Usta Öğretici Değerlendirme Formu (EK-2) 3 Kısımdan Oluşmaktadır.
Kurs Alanında Eğitim
Alanında Hizmet / İş Deneyimi
Ek Puan
Alanında Kurs Açanlar Kurs Alanında Eğitim Durumundaki Puanları Alırlar. Bu Bölümdeki Puanlardan Sadece Biri Geçerlidir. En Fazla 65 Puan (Alanında Doktora) Alınabilir. Lisans Mezunu Olanlar 40 Puan Alır. Bilgisayar Alanında Lisans Mezunu Bilişim Teknolojisi Alanında Kurs Açmak İsterse 40 Puan Alacaktır.
Alanında Hizmet / İş Deneyimi Kısmanda Toplam Eğitici Olarak Çalışılan Gün Sayısına Göre Sistem Otomatik Puan Vermektedir. Bu Kısımdan Alınabilecek En Fazla Puan 10’dur.
Ek Puan Kısmı Alan Dışı Kurs Açanlar Kurs Alanında Eğitim Kısmından Puan Alamamaktadır. Alan Dışı Kurs Açanlar Mezuniyet Durumlarına Göre Belirtilen Puanı Almaktadır. Ayrıca Usta Öğretici Belgesi Bir Puan Almaktadır.

Usta Öğretici Görev Süresi:
Ders Görevi İle Görevlendirilen Sigortalı Usta Öğreticilerin Günlük Çalışma Süresi En Fazla 8 Ders Saatidir. Bu Çalışma Süresi Resmi Görevi Bulunmayanlar (Herhangi Bir İş Akdi İle Başka Kurum Veya Kuruluşta Çalışmayanlar) İçin Haftada 40, Emekliler İçin 30, Başka Kurum Ve Kuruluşta İş Akdi İle SGK’lı Çalışanlar İçin 10 Ders Saatini Geçemez. Sigortalı Usta Öğreticiler Bir Mali Yıl İçinde En Fazla 11 Ay Çalışabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Nur dedi ki:

  Merhaba bu seneki usta öğretici başvuru süresi ne zamana kadar,başvuru ağustos ayında oluyordu; kaçına kadar başvuru yapabiliyoruz,bir belge alacağım ve aldığım eğitim sertifikası başvuru dönemine yetişir mi diye merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler…

  1. Ağustos Ayında E-yaygın sistemi üzerinden alınması bekleniyor.

 2. polat dedi ki:

  hocam merhaba ben ön lisans turizm otel işletmeciliği mezunuyum usta öğretici belgesi alıp uygulama oteli veya halk eğtimde kurs verebilmem için ne yapmalıyım

  1. Ağustos Ayında E-Yaygın Sisteminden Ücreti Usta Öğretici Başvurusu Yapılabilir.
   Kurs Açmak İçin Usta Öğretici Oryantasyon Kursu Belgesi İstenir. (30 Saat) Kurs Halk Eğitim Merkezlerinde Açılır.

 3. Hüseyin karasu dedi ki:

  Merhabalar bilgisayar isletmenligi 4 tane sertifika var oryantasyon belgesi var lise diploması şart mı liseyi okudum ama alttan dersim olduğu için diplomam yok ne yapmam gerekir halk egitimde görev alabilirmiyim

  1. Ağustos Ayı İçinde E-Yaygın Sisteminden Ücretli Usta Öğretici Olmak İçin Başvuru Yapılabilir.

 4. Elif dedi ki:

  Merhaba siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunuyum. Dekoratif el sanatları alanında helk eğitimlerde öğretmenlik yapmam için ne yapmam gerekiyor

  1. En az Alanında ustalık belgesi, 4. Seviye kurs bitirme belgesi vb. istenir.
   Örnek:
   Dekoratif ev aksesuarları hazırlama kursu eğitici koşulları
   1. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca yayımlanan “Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelgeye” göre El Sanatları Teknolojisi alanı öğretmeni olarak atananlar,
   – öğretmen bulunamaması durumunda bu alanda öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olanlar,
   2. Diğer alanlarda meslek dersleri öğretmeni olarak atananlardan, Dekoratif Ev Aksesuarları hazırlama ile ilgi eğitim aldığını belgelendirenler,

   3. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca yayımlanan “Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelge” ile El Sanatları Teknolojisi alanı kaynak teşkil eden yükseköğretim programları / fakülte mezunları,
   4. El Sanatları Teknolojisi alanında/alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyesi, öğretim görevlileri,
   5. El Sanatları Teknolojisi bölümü ile ilgili ön lisans mezunu olup en az 1 yıllık mesleki deneyime sahip olduğunu belgelendirenler,
   6. El Sanatları Teknolojisi alanında asgari dördüncü seviyede eğitim almış olup en az 3 yıllık mesleki deneyime sahip olduğunu belgelendirenler.

 5. selma dedi ki:

  hocam merhaba ben ücretli usta öğretici olarak başvurmak istiyorum yalnız eklemiş olduğunuz video anlatıma baktıktan sonra nitelikler bana uyuyormu uymuyormu diye bakınca net bilgi alamadım hocam ben önlisans çocuk gelişimi mezunuyum kendi alanımla ilgili tüm alanları seçersem olurmu bana bu konuda yardımcı olun lütfen ilk defa görev alıcam ve hiç bir bilgim yok

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Mezuniyet Belgesi Yüklendikten Sonra Kurs Puan Bilgisi Kısmı Butonuna Tıklanırsa Hangi Kurslardan Puan Alınacağı Görülebilir.

 6. osman dedi ki:

  SELAMIN ALEYKÜM meslek yüksek okul muhasebe mezunuyum ardında aöf işletme lisans mezunuyum hangi alanlara başvuru yapabilirim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   muhasebe ve finansman alanı için…

 7. osman saba dedi ki:

  SELAMIN ALEYKÜM meslek yüksek okul muhasebe mezunuyum ardında aöf işletme lisans mezunuyum halk eğitim bilgisayar işletmenliği+oryantasyon sertifika var
  halk eğitimde çalışabilirmiyim
  son olarak ise 13 yıllık silahlı güvenliğim işe yarar mı

  1. Hem Kursları dedi ki:

   e-yaygın üzerinden başvurulabilir. başvuranlar arasına sıralama oluşturulur, sıralamaya gövre kurslar açıldığında usta öğreticiler çağrılır.

 8. Murat dedi ki:

  4 yıllık takı tasarım bölümü okudum. Nasıl başvuru yapıp işe girebilirim?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Başvurular ağustos ayında alındı. Ağustos ayında sonra başvuru yapanların başvuruları ağustos ayı içinde başvuru yapanların başvuruları değerlendirildikten sonra değerlendirilmeye alınır. E-yaygın sisteminden başvuru yapılır.

 9. Sema dedi ki:

  Merhabalar ben lisede pastacılık bölümü okudum üniversitede gıda teknikerliği bölümü mezunuyum acaba halk eğitime eğitmen olarak başvurabilirmiyim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Orta öğretim yiyecek içecek hizmetleri alanı / pastacılık dalı mezunları en az 3 yıl meslek deneyimi şartı ile.
   Gıda teknolojisi mezunları gıda teknolojisi alanında başvuru yapabilir.

 10. Şule Çam dedi ki:

  Mrb, ingilizce öğretmenliği mezunuyum, usta öğreticilik başvurum onaylandı ama hâlâ çağrılmadım

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Kurslar açıldıkça başvuru sıralamalarına göre çağrılır.

 11. Sınıfçı dedi ki:

  halk eğitim merkezi ücretli öğretmenlik başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak ? son gün 15 eylül diyordu takvimde.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   15 eylül 2021 tarihine kadar başvuru yapılan halk eğitim merkezinin resmi sitelerinden açıklanır.

 12. Nermin dedi ki:

  kurum onayı red görünüyor komisyon onay bekliyor kurum. Hangi sebeplerden red kararı veriyor

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Başvuru yaptığınız kursları açma şartlarını taşımıyor olabilirsiniz.
   Başvuru yaptığınız kurum ile görüşün.

   1. derya dedi ki:

    usta öğretici başvurularında geçenyıl pandemi döneminde onayları yapılanların tekrar onay beklemeyeceği duyrulmuştu .fakat benim onayım gözükmedi .nasıl yardımcı olabilirsiniz

   2. Hem Kursları dedi ki:

    Geçen Sene Görev Verilenlerin Öncelikli Olduğuna Dair Bir Bilgim Yok. Puan Sıralaması Merkezi Sistem Tarafından Yapılıyor.

 13. Bir öğretmen dedi ki:

  Başvuru yapmistim sonuçlar ne zaman açıklanacak yani onaylama islemi ne zaman yapılır?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   15 eylül ve sonrası, halk eğitm merkezinden bilgi alınız.

 14. Türkçe öğretmeni dedi ki:

  Son başvuru tarihi 31 Ağustos’muş. Başvuruyu kaçırdım, şu an başvuru yapabilir miyim?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   başvuru ekranı halen açık ancak 31 ağustos 2021 sonrası yapılan başvrular başvuru tarihi içinde yapılan başvuruların değerlendirilmesinden sonra değerlendirmeye alınır.

 15. fatma ELİK dedi ki:

  merhaba ben 2yılık açıköğretim sosyal hizmetler bölümü mezunuyum okul öncesi çoçuk gelişim sertifikam bulunmaktadır . şuanda söigortalı bir şekilde özel sektörde çalışıyorum . halk eğitimde çalışabicegim bir alan bulabilir miyim ? veya bende kurslara katıllabilirmiyim nerden kurs başvurusu yapılıyor yardımcı olabilir misiniz .?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Aile ve tüketici bilimleri alanı için başvurulabilir. başvuru ekranında mezuniyet belgesi yükledikten sonra kurs puan bilgisi butonu ile hangi kurslardan puan alınabileceği görülebilir.
   Başvurular 31 ağustos 2021 tarihinde sona erdi. Daha sonraki tarihlerde yapılacak başvurular önceki başvuruların değerlendirilmesinden sonra değerlendirmeye alınır.

 16. Ece y. dedi ki:

  merhaba geleneksel el sanatları ön lisans ve meslek lisesi el ve makine nakışları bölümü mezunuyum. 2011’den bu yana halk eğitim iş tecrübem var. aynı zamanda usta öğreticilik ve oryantasyon belgelerim de mevcut. Sisteme tüm belgelerimi yüklememe rağmen kurs seçimleri (Maraş işi,antep işi,vs.) sonucu 16,98 puan çıkıyor. Yalnızca Geleneksel el nakışları,hesap işi,kanaviçe yapımı,makrome örgü yapımında 29,98 puan veriyor. Bu hesaplamada bir yanlışlık var mıdır? Kimle görüşsek tatmin edici bir yanıt alamadık. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Hayat boyu öğrenme genel müdürlüğü ile görüşünüz.

 17. Fatma dedi ki:

  Bir tane dikiş bölümü bir tanede igne oyası bölümünden aldıgım belgelerim var.liseyi dışarıdan bitirmeye karar verdim .usta öğretici olarak başvuru yapabilir iyiyim.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   4. seviye kurs bitirme belgesi olması gereklidir.

 18. Leyla Tosun dedi ki:

  Merhaba ben halk eğitim merkezinden Türk İşaret Dili kursu aldım kurs bitirme sertifikamı aldım.Daha sonra Türk İşaret Dili Tercümanlığı ve Eğitmenliği sertifikamı da aldım.Usta öğretici belgesi diye bir şey yok bende e-devlette bitirme sertifikalarım var usta öğretici olabiliyor muyum? Bir de oryantasyon eğitimim yok kursa başvuru belgesini almak usta öğreticilik başvurusu için yeterli olur mu

  1. Hem Kursları dedi ki:

   En Az Ön Lisans Mezunu Olup Türk İşaret Dili Öğreticiliği Sertifikası Olanlar Başvuruda Bulunabilir.
   Öğretmenler ve formasyonu olanlar dışında usta öğretici oryantasyon kursuna katılmak zorunludur.

  2. Büşra dedi ki:

   Hocam ben ön lisans ilahiyat fakültesi mezunuym 4 6 yaş çocuk gelişim sertifikam Osmanlıca bilgisayar gibi sertifikalarım var benim usta öğreticilik yada oryantasyon belgesi almam şartmi

   1. Hem Kursları dedi ki:

    öğretmenler ve formasyonu olanlar dışında zorunludur.

 19. Yağmur Sabur Tekin dedi ki:

  merhaba, geleneksel el sanatları mezunuyum ama henüz diploma almadım ve mandala eğitmeniyim. mandala ile ilgili kurs açmak istiyorum hangi bölümü seçmem gerekiyor. ve mandala ile ilgili aldığım sertifika ile geleneksel el sanatları öğrenci belgesini ikisini birden mi yüklemem gerekiyor.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Bildiğim Kadarıyla Halk Eğitim Merkezlerinde Mandala Kursu Bulunmuyor. El Sanatları Kursları İçin Başvurulabilir.

   1. Yağmur Sabur Tekin dedi ki:

    anladım çok teşekkürler. peki benim oryantasyon kursu almamda gerekiyor mu? yoksa şuan usta öğreticilik için başvurabilir miyim?

   2. Hem Kursları dedi ki:

    başvurulabilir, oryantasyon kursu kurs açmadan önce alınmalıdır.

 20. Aysel dedi ki:

  Merhaba ben iki yıllık ön lisans halıcılık bölümünü bitirdim, ardından açıköğretim fakültesi ÇEKO bölümünü bitirdim.Halıcılık bölümünden başvuru yapamayı düşünüyorum. Başvuru yaparken her iki mezuniyet belgemi yüklesem puanım yükselir mi?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   sadece alanındaki mezuniyet durumundan puan alınır.

   1. Ümran başıbüyük dedi ki:

    Hocam ben bütün alanları doldurdum başvuru tamamla düğmesine basınca MEB tarafından sisteme girişiniz kısıtlanmıştır yazısı çıkıyor bu durumda napabilirim

   2. Hem Kursları dedi ki:

    İlk defa duyuyorum, hayat boyu öğrenme genel müdürlüğü ile görüşün.

  2. Yasemin dedi ki:

   Meslek lisesi Giyim bölümü mezunuyum. Ancak Mesleki ve teknik Anadolu lisesi bolumunde Giyim branşı yok.
   Giyim bölümünü isaretlemeyince sistem kayıt yapmıyor.
   Ne yapmalıyım
   Teşekkürler

   1. Hem Kursları dedi ki:

    Bölümü Sisteme Eklememişler. Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü İle Görüşünüz.

 21. Emine dedi ki:

  Mimari dekoratif sanatlar mezunu halk eğitimde usta öğreticilik yapabilirmi

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Sanat tasarım alınında kurs açmak için başvurulabilir.

   1. Emine dedi ki:

    Formasyon gerekli mi yada oryantasyon

   2. Hem Kursları dedi ki:

    Öğretmenler ve formasyonu olanlar dışında, Usta öğretici oryantasyon kursuna katılmak zorunludur.

 22. perihan duman dedi ki:

  merhabalar:) çocuk gelişim mezunuyum halk eğitim kreşlerinde çalışmak istiyorum. sizce mümkün müdür ? alanımda birçok sertifikam var.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Çocuk gelişimi Ön lisans mezunlarından 1 yıl meslek deneyimi, ortaöğretim mezunları ve 4. Seviye kurs bitirme belgesi sahiplerinden ise 3 yıl meslek deneyimi istenir.

 23. OSMAN SAKA dedi ki:

  1994-2005 yılları arasında devlet liselerinde ücretli öğretmenlik yaptım,eski dönemlerde devlet sgk yapmıyordu dolayısıyla bu hizmetlerim e devlette gözükmüyor,bunun için ne yapılması gerekiyor?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   konu hakkında bilgimiz bulunmuyor.

 24. mehmet gezgin dedi ki:

  başvuruların sonuçları ne zaman açıklanacak

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Usta Öğretici Başvuru Sonuçları Ve Sıralaması İse 15 Eylül 2021 Tarihinde İlan Edilecek.

  2. Hatice dedi ki:

   Merhaba ben dikiş nakış kursuna gıttim halk eytımden sertıfıka aldım 1o yılda dıkiş üzerinde tekstilde çalıştım usta öğretici olmam için ne yapabilirim

   1. Hem Kursları dedi ki:

    En az 5 yıl mesleğinizde çalıştığınıza dair Sigorta kaydınız varsa mesleki eğitim merkezlerine başvurup sınav ile kalfalık ve ustalık belgesi alınır.

 25. Sultan dedi ki:

  mekatronik mühendisleri hangi alanlarda eğitim verebilir? Bilişim teknolojileri olarak mı değerlendiriliyor?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   raylı sistemler teknolojisi alanı.

 26. GÜLER dedi ki:

  merhabalar, ben 2 yıllık saç bakımı ve güzellik hizmetleri bölümü mezunuyum. Halk eğitimde öğretmenlşk yapabilir miyim veya usta öğretici belgesine denk gelirmi aldığım diploma yardımcı olur musunuz?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   başvurulabilir. Usta Öğretici EK-2 Başvuru Değerlendirme Formunda belirtilen puanlamaya göre sıralma yapılır.
   http://www.halkegitimkurs.com/halk-egitim-usta-ogreticilik-degerlendirilmesi/

 27. TUĞBA ARSLAN dedi ki:

  Merhaba,
  Kuaför ve efekt makyaj uzmanıyım 6 yıldır kendi iş yerimi işletiyorum SGK günüm yok usta öğretici olarak ne yapmalıyım? sgk gün yerine vergi levhamı eklemem yeterli olur mu?
  Başvuru butonu aktif değil ne zaman aktif olur teşekkürler.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   bağkur belgeleri yüklenir diye biliyorum. ustalık belgeniz yoksa düşük puan alırsınız (sadece alanında iş hizmet deneyimi)
   ustalık belgesi artı 10 puan getirir. başvuruların ağustos ayında açılacağı ilan edildi.
   Mesleği ile ilgili bir iste çalıştığını Bag-Kur ile birlikte vergi dairesinden onaylı vergi mükellefiyet belgesi ile belgelendirenler kalfalık / ustalık sınavlarına katılabilir.

 28. Hatice dedi ki:

  Merhaba ben Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim usta öğreticilik için başvurmak istiyorum, ne yapmam gerekiyor?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   ücretli usta öğretici başvuruları ağustos ayı içinde e-yaygın sisteminden alınacak.

   1. Hatice dedi ki:

    Usta öğretici puanı nedir acaba, ben ilk defa başvuracağım şansım var mı?

   2. Hem Kursları dedi ki:

    Usta Öğreticilik Belgesi belgesi için 1 puan verilir.Usta Öğretici EK-2 Başvuru Değerlendirme Formundaki puanlamaya göre yapılır.
    link http://www.halkegitimkurs.com/halk-egitim-usta-ogreticilik-degerlendirilmesi/

   3. Merve dedi ki:

    Merhaba ben lise guzellik hizmetleri çıkışlıyım bu iş te calismadm sigortali görünmedim simdi bu işi yapmak istiyorum ustalık belgem mezun olurken verildi usta öğretici belgesi alıp hemen bir yerde egitmenlik yapabilirmiyim yoksa 5 yıl sıgortali çalıştı görünmek zorundamiyim

   4. Hem Kursları dedi ki:

    Güzellik Ve Saç Bakım Hizmetleri Kurslarında Ücretli Usta Öğretici Olabilmek İçin Başvurulabilir. Başvurular Ağustos Ayında E-Yaygın Sistemi Üzerinden Alınır.
    http://www.halkegitimkurs.com/e-yaygin-usta-ogretici-basvurusu/

 29. buse dedi ki:

  merhabalar usta öğretici başvuru ekranı yok nasıl başvuru yapabilirim

  1. Hem Kursları dedi ki:

   henüz sistem aktif değil, bir kaç güne aktif olması bekleniyor.

 30. Esma dedi ki:

  Merhaba
  Kız olgunlaşma enututusu resim bölümü mezunuyum
  Karatas ilçesinde çocuk veya kadınlara yönelik resim kursu vermek istiyorum.
  Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.
  Bununla birlikte halk eğitim kurslarında da bulundum
  Dikiş nakış kursları.
  Bilgilerinize sunarim.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Başvurular Ağustos Ayında Kurumlardan Yada E-Yaygın Sitesi Üzerinden Alınacak.
   Resim Kursu Eğitici Koşulları
   Eğitimcilerin Nitelikleri
   Kurs Programının Uygulanmasında Öncelik Sırasına Göre;
   1. Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca Yayımlanan “Öğretmenlik Alanları, Atama Ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelgeye” Göre, Görsel Sanatlar (Resim Öğretmenliği, Resim-İş Öğretmenliği, Resim) Öğretmeni Olarak Atananlar; Öğretmen Bulunamaması Durumunda Öğretmen Olarak Atanabilecek Nitelikte Olanlar,
   2. Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca Yayımlanan “Öğretmenlik Alanları, Atama Ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin Çizelge” İle Görsel Sanatlar (Resim Öğretmenliği, Resim-İş Öğretmenliği, Resim) Alanına Kaynak Teşkil Eden Yükseköğretim Programları / Fakülte Mezunları,
   3. Görsel Sanatlar (Resim Öğretmenliği, Resim-İş Öğretmenliği, Resim) Alanına Kaynak Teşkil Eden Yükseköğretim Kurumlarında Görevli Öğretim Üyesi, Öğretim Görevlileri,
   4. En Az Lise Mezunu Olup Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Onaylanmış Görsel Sanatlar/Resim Eğitimi Sertifikasına Sahip Olanlar,
   5. En Az Lise Mezunu Olup, En Az 2 Yıl (Eğitim Öğretim Yılı) Resim Eğitimi Aldığına Veya Resim Eğitimi Verdiğine İlişkin Belgeye Sahip Olanlar,
   Eğitimci Olarak Görevlendirilir.

 31. Duygu aydin dedi ki:

  Tekstil konfeksiyon hazir giyim meslek lisesi mezununyum lise diplomam var.halk egitimde dikis kursu acmak istiyorum.usta ogretici belgesine gerek varmi.yardimci olabirmisiz.

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Usta Öğretici Belgesi Zorunlu Değildir. Usta Öğretici Belgesi Sahipleri Artı 5 Puan Alırlar. Usta Öğretici Belgesi Alabilmek İçin Ustalık Belgesi İstenir.
   Kurs Açmak İçin Usta Öğretici Oryantasyon Eğitimi Kursuna Katılmak Zorunludur.

 32. Bediha Kilincoglu dedi ki:

  Merhaba ben Halk eğitim de usta öğretici olabilir miyim 4 tane sertifika var giyim ev mefruşat el yapımı kumaş çiçek Maraş işi sırma bu branşlarda sertifika sahibi biri olarak usta öğretici olma imkanim var 8 yıllık da internet veri güvenliği ve araştırma olarak Google da Kar amacı gütmeyen kuruluş olarak hem görev yapıyorum hemde eğitim üstüne çalışmam bulunmaktadırlar
  Teşekkür ederim saygılarımla

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Sertifika ile kurs açılmıyor, en az alanında ustalık belgesi, 4. Seviye kurs bitirme belgesi istenir.

 33. didetap dedi ki:

  merhabalar, ben adalet mezunuyum. hukuk alanı içerisinde ki adli takip elemanı ve adli kalem işleri kurslarını vermek istediğimden birden fazla halk eğitim merkezine başvuru yaptım. sadece bir halk eğitim merkezi bu kursları veremeyeceğimi kursu verebilmem için hukuk mezunu olmam gerektiğini söylüyor, ben de ısrarla adaletin hukuk alanı dahilinde olduğunu söylüyorum, öyle olmasa diğer halk eğitim merkezleri bunu kabul etmezdi diye düşünüyorum. Birde size sormak istedim Adalet mezunu hukuk alanı kursları verebilir mi?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Adli Kalem İşleri İçin Adalet Ön Lisans Açabiliyor Diye Biliyorum. Adli Takıp Elamanı İçin Hukuk Ve Kamu Yönetimi Açabiliyor Diye Biliyorum.

 34. Gülay dedi ki:

  Ne zaman açıklanıyor ve nerden öğreniyoruz

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Ekim Ayı İçinde Açıklanır. Başvuru Yaptığınız Halk Eğitim Merkezinden Öğrenilebilir.

 35. Minerva dedi ki:

  Başvurumuz sistemden onaylandıktan sonra ne yapmamız gerekiyor?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   başvuru yapılan halk eğitim merkezine evraklar teslim edilecek. halk eğitim merkezi ile görüşün.

   1. Minerva dedi ki:

    Teşekkürler.

 36. Eda Ödemiş dedi ki:

  El sanatları Bölümü mezunuyum Oryantasyonum ve Usta öğretici belgem yok.
  Nasıl bir yol izleyip hangi bölümlere kurs açma başvurusu yapabilirim?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   Usta Öğretici Belgesi Zorunlu Değildir. Usta Öğretici Oryantasyonu Kursu Zorunludur, Kursa Katılacaksınız. Mezuniyet Belgeleri Yükleyip Başvuruda Bulunacaksınız.
   bölümünüze göre el sanatları alanı kursları için başvuruda bulunacaksınız.

 37. fatime dedi ki:

  merhaba,
  ankara ili için başvuru linki paylaşabilir misiniz?

  1. Hem Kursları dedi ki:

   başvurular merkezi olarak https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx linkten e-devlet şifresi ile alınıyor.

  2. Hem Kursları dedi ki:

   https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx
   başvurular merkezi sistem üzerinden alınmaktadır. yukarıdaki linkten e-devlet girişi ile başvurulur.

  3. Tuğba dedi ki:

   Merhabalar ben İlahiyat Lisans mezunuyum ve formasyonum da var. Öğretici olmak için ne yapmaliyim

   1. Hem Kursları dedi ki:

    Başvurular 31 ağustos 2021 tarihine kadar alındı. Daha sonraki tarihlerde yapılacak başvurular önceki dönem başvuru yapanların değerlendirilmesinden sonra yapılır.

 38. Yeşim dedi ki:

  Belegeleim var müracat etmek istiyorum öğretmenlik için

  1. Hem Kursları dedi ki:

   aşağıdaki linkten e-devlet şifresi ile giriş yapılarak başvurulur.
   https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx

   1. Dilara dedi ki:

    Merhaba ben Tekstil teknolojisi bölümünden mezunum sisteme sizin dediğiniz gibi yükledim fakat puan olarak 5.88 verdi nedeni nedir herşeyi yükledim herkesçe aynı sorun olmuş yalnız tekstil teknolojisi bölümünden

   2. Hem Kursları dedi ki:

    Sistemde hata olabilir. hayat boyu öğrenme müdürlüğü ile başvuru yaptığınız halk eğitim merkezi ile görüşün.

Yorum Yaz