<style>.lazy{display:none}</style>
Halk Eğitim Merkezi Sitesine Hoşgeldiniz, 26 Mayıs 2024
Anasayfa » Açık Öğretim » Açık Öğretim Ortaokulu Kayıtları Ne Zaman?

Açık Öğretim Ortaokulu Kayıtları Ne Zaman?

Açık Öğretim Ortaokulu Kayıtları Ne Zaman?

MEB Açık Öğretim Ortaokulu Kayıtları Ne Zaman? Dışarıdan Ortaokul Bitirme Süresi, Açık Ortaokul Kayıt Tarihleri, Sınav Ne Zaman Yapılır, Kayıtlar Kaç Dönem Alınır, Kimler Kayıt Olabilir, Yeni Kayıt Ve Kayıt Yenileme İşlemleri İçin Okumaya Devam Ediniz.

2023-2024 2. Dönem Başvuru Tarihleri

İlk Kayıt Tarihleri

2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 2. Dönemi ilk kayıt işlemleri 4 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olup 22 Ocak 2024 (29 Ocak 2024 tarihine kadar uzatıldı)tarihi mesai bitiminde sona erecektir.

Kayıt Yenileme Tarihleri

2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 1.döneminde kayıt yenilememiş, öğrencilik durumu “Donuk” veya “Tasdikname almış” olan öğrenciler için kayıt yenileme işlemleri 4 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olup 5 Şubat 2024 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.

Açık öğretim okulları 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 1.döneminde kayıt yenilemiş, öğrencilik durumu “Aktif” olan öğrenciler için kayıt yenileme işlemleri 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 1.dönem sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 22 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olup 5 Şubat 2024 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.

Kayıt Kılavuzlarına Sayfanın Altından Ulaşılabilir.

Açık Ortaokul Kayıt Tarihleri
Açık Öğretim Ortaokulu Kayıtları 1. Dönemde Ağustos Ayı Sonunda Başlayıp, Ekimi Ayının Birinci Ve İkinci Haftalarında Sona Erer.
Açık Ortaokul 2. Dönem Kayıtlarlı Aralık Ayı Sonu İle Ocak Ayı İlk Haftasında Başlayıp Şubat Ayının İlk Haftasında Sona Erer.
Açık Öğretim Ortaokulu 3. Dönem Kayıtları Nisan Ayının İlk Haftası İle İkinci Haftası İle Nisan Ayının Sonu İle Mayıs Ayının İlk Haftası Arasında Alınır.
Açık Öğretim Ortaokulu Kayıtları Ne Zaman?
Kaç Dönem Kayıt Alınır
Açık Ortaokul Kayıtları Yılda 3 Dönem Halinde Alınmaktadır. 1. Dönem Ağustos İle Ekim Ayları, İkinci Dönem Ocak ve Şubat Ayları, Üçüncü Dönem Kayıtları Çoğunlukla Nisan Ayında Alınır.

İlk Kayıt Sınav Bedeli
Dikkat: İlk Kayıt sınav bedelini yatırdıktan sonra kayıt süresi içerisinde evraklarınızla birlikte Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurunuz.

Açık Ortaokul Sınav Tarihleri
1. Dönem Sınavları Aralık Ayında, İkinci Dönem Sınavları Mart Ayında, Üçüncü Dönem Sınavları İse Temmuz Ayında Yapılır.

Aktif Öğrenci Ne Demek: İlk kayıt olan veya kaydını süresinde yenileyen öğrenci
Donuk Öğrenci Ne Demek: Kaydını yenilemeyen öğrenci
Mezuniyet Kontrolü Nedir: Mezuniyet aşamasına gelmiş, kayıt evrakı incelenecek öğrenci.
Mezun: Tamamlama belgesini almaya hak kazanan öğrenci.
Tasdikname Almış: Açık Öğretim Ortaokulundan ayrılanlara verilen belge

Dışarıdan Açık Ortaokul Bitirme Süresi
5. Sınıftan Başlayanlar En Erken 4 Dönem Sonunda, Yaklaşık 1,5 Yılda Mezun Olabilir.
6. Sınıftan Başlayanlar En Erken 3 Dönem Sonunda, Yaklaşık 1 Yılda Mezun Olabilir.
7. Sınıftan Başlayanlar En Erken 2 Dönem Sonunda, Yaklaşık 8 Ayda Mezun Olabilir.
8. Sınıftan Başlayanlar En Erken 1 Dönem Sonunda, Yaklaşık 4 Ayda Mezun Olabilir.

Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt İşlemleri
Sınavlara katılabilmek için her kayıt dönemi kayıt yenileme işlemi yapılmalıdır.

Kayıt İşlemleri Nerede Yapılır
Açık Lise Kayıtları Halk Eğitim Merkezleri Açık Öğretim Bürolarında Yapılır. Başvurudan Önce Sınav Kayıt Bedeli Ödenmelidir.


Kayıt Ücreti
İlk Kayıt sınav bedelini yatırdıktan sonra kayıt süresi içerisinde evraklarınızla birlikte Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurunuz.
Öğrenci adayı, T.C. kimlik numarası ile T.C.Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası bankamatiklerine (ATM) ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden yada https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile sınav bedeli yatırabilir.

İlk kayıt sınav bedelini yatırdıktan sonra kayıt süresi içerisinde evraklarınızla birlikte Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurunuz. Sınav bedelinin doğru olarak yatırılmasından öğrenci adayı sorumludur. Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi İşlem Sisteminde Aktif duruma geçilip geçilmediği öğrenci adayı tarafından kontrol edilmelidir.

T.C. kimlik numarası olmayan yabancı uyruklu öğrenci adayları ilk kayıt sınav bedelini yatıracakları hesap numarasını Açık Öğretim Ortaokuluna ulaşarak öğrenebilirler. Öğrenci adayları banka dekontunun aslını Halk Eğitimi Merkezi müdürlüğüne teslim edeceklerdir. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü banka dekontunu sisteme yükleyerek Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi İşlem Sisteminde öğrenci adayının AKTİF olmasını sağlayacaktır.

Dikkat: Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıran her öğrenci mezun oluncaya kadar sınava girmek istediği her dönem iş takviminde belirlenen tarihler arasında sınav bedelini ödeyerek kaydını yenilemek zorundadır.

Açık Öğretim Lisesi Kayıtları İçin Tıklayın.

Açık Öğretim Ortaokulu İlk Kayıt İşlemleri
Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, 18 yaşını doldurmamış olanların velileri ile birlikte, 18 yaşını doldurmuş olanların ise zorunlu durumlar dışında bizzat kendilerinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

18 yaşını doldurmamış olanların velilerinden alınacak olan dilekçe öğrencinin dosyasında saklanacaktır (Sisteme yüklemesi yapılmayacaktır).

Açık Öğretim Ortaokulu kayıtlarında üst yaş sınırlaması yoktur.


Açık Ortaokulu Başvuru Koşulları

1. Bakanlığımızca örgün eğitim kurumları için her yıl belirlenen eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi, Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıtlarda aranacak yaş sınırını belirler. Eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlar ilk kayıt başvurusunda bulunabilir. Öğretim yılındaki tüm dönem kayıtlarında bu tarih esas alınır.

2. Ancak;

• İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurul Kararı olanlar,
• Tutuklu veya hükümlü olanlar,
• Yurt Dışı Programlarına kayıt yaptıranlar (Yurtdışı programına kayıt yaptırıp, daha sonra Türkiye programına geçmek isteyenlerde mecburi öğrenim çağı dışına çıkmış olma şartı aranır.), yaş sınırı aranmadan ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.

3. 1. ve 2. maddelerdeki şartlardan birini taşıyanlardan;

• 4. sınıfı bitirenler,
• İlkokul mezunları,
• İlköğretim ya da ortaokullarının 5, 6, 7 veya 8. sınıfından ayrılanlar,
• Ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurup mezun olamayanlar,
• Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar,
• Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim-B kurs belgesi olanlar,
• Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfı bitirenler düzeyinde Denklik Belgesi olanlar, İlk kayıt için başvuru yapabilir.


Açık Ortaokul İlk Kayıt İçin İstenilen Belgeler

İlkokul Mezunu (5 Yıl Süreli) Öğrencilerden

• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf,
• İlkokul diplomasının aslı,
• Diploması kayıp olanlardan, Diploma Kayıt Örneğinin aslı istenecektir.

II. Kademe Okur Yazar Belgesi Olan Öğrencilerden

• E-Yaygın sisteminden bilgileri gelen öğrencilerden öğrenim belgesi istenmez.
• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf
• Yetişkinler II. Kademe Okur Yazar Belgesinin belgesinin aslı,(e yaygından bilgileri otomatik olarak gelmeyenlerden istenecektir)
• Yetişkinler II. Kademe Okur Yazar Belgesi kayıp olanlardan, Kayıp Belge Örneğinin aslı istenecektir.

İlköğretim veya Ortaokulların Ara Sınıflarından Ayrılan Öğrencilerden

• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf
• Okuduğu tüm sınıflara ait yılsonu başarı notları ile varsa kaldığı sınıfın derslerine ait not/puanlarını gösteren Tasdikname (Öğrenim Belgesi) veya tasdikname kayıp belgesi, notları/puanları eksik ya da bulunmayan belgelerin ekinde not döküm çizelgesi(Bir üst sınıfa sorumlu geçilen belgelerde sorumlu geçilen sınıfın derslerine ait not döküm çizelgesinin getirilmesi zorunludur.),
• Okul dışı bitirme sınavlarına katılardan okulundan almış olduğu sınav notlarını gösteren Okul Dışı Belgesi istenecektir.


E-okul Kayıtlı Öğrencilerden

• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf istenecektir.

Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt şartlarını taşıyan ve e-okul bilgi yönetim sistemine kayıtlı olan öğrencilerden öğrenim belgesi istenilmez. Öğrencilerin bilgileri e-okul sisteminden otomatik olarak aktarılır. e-okulda kayıtlı öğrencilerin e-okul bilgileriyle öğrenim belgesindeki bilgileri/öğrencinin beyanında tutarsızlık varsa durumunun ayrıldığı okul tarafından düzeltilmesinin sağlanması gerekmektedir.

E-okul sisteminde bir dönem okuyarak dönem sonu notları/puanları oluşan öğrencilerin Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sistemine bu notları / puanları aktarılamaması halinde “İntibak” sayfasında manuel giriş yapılır. Manuel girişi yapılan dönem sonu notları / puanlarına ait belge sisteme yüklenecektir.

Yabancı Uyruklu Öğrencilerden

• Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizden T.C. kimlik numarası olmayanların ilk kayıt işlemlerini yaptırabilmeleri için İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından verilen yabancı kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf
• Öğrenim belgesi bulunmayıp yerleştirme ve nakil komisyonunca Açık Öğretim Ortaokuluna yönlendirilen yabancı uyruklu öğrencilerden; il milli eğitim müdürlükleri tarafından düzenlenecek, sınav belgesinin tarih ve sayısının da bulunduğu denklik belgesi istenecektir.

Yurt Dışında Öğrenim Görmüş Olan Öğrencilerden

• T.C. kimlik numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik fotoğraf,
• Yurt dışında öğrenim görmüş olanlardan, Denklik Belgesinin aslı, (Karneler denklik belgesi yerine geçmez),
• T.C. kimlik numarası olmayanlardan, ilk kayıt sınav bedelinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı istenecektir.

Dikkat: 2002 yılı ve daha öncesinde Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptırmış, bu tarihten sonra hiç kayıt yenilememiş “Donuk” durumdaki öğrencilerin T.C. kimlik numaraları Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde kayıtlı olmayabilir. Bu öğrencilerimiz öncelikle, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine, 444 0 632 (Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi-MEBİM), MEB Bilgi Edinme kanalıyla başvurmaları, işlem yapılamaması durumunda ise; durumlarını anlatan bir dilekçeyi ve T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisini tek sayfada olacak şekilde, 0 312 213 01 73’e faks ya da e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.

Öğretim Sistemi
a) Açık Öğretim Ortaokulunda sınıf geçme sistemi uygulanmaktadır. Öğretim yılı ise birbirinden bağımsız 3 dönemden oluşmaktadır. Öğrenciler, yapılan sınavlarda en az 45 puan aldıkları derslerden başarılı sayılırlar.
b) Sınıfın bütün derslerinin sınavlarına girmek ve Türkçe dersini başarmış olmak şartıyla, derslerin başarı puanlarının aritmetik ortalaması en az 45 puan olan öğrenciler en fazla iki başarısız dersten ortalamayla sınıf geçerler.
c) Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıran öğrenciler; kayıt yaptırdıkları dönem sınavlara girme hakkı kazanır.Sonraki her dönem sınavlara girebilmek için mezun oluncaya kadar kayıt yenileme işlemi yaptırmak zorundadırlar.
d) Öğrenim belgesine göre, başarısız ders/dersleri Açık Öğretim Ortaokulunda okutulmayan ancak okula ait tüm dersleri başarmış olanların kaydı kabul edilir. Bu durumdaki öğrenciler sınavlara katılmaz, kayıt döneminin sonunda yapılan sınavlarda mezun olanlarla birlikte mezun edilir.

Ders Seçimi
Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıran öğrencilerimize, atandığı sınıfa ait ve alt sınıflardan sorumlu derslerinin tamamı sistem tarafından atanır. Öğrencinin üst sınıftan alabileceği en fazla 4 (dört) ders toplam ders sayısı 9u geçmeyecek şekilde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce, ders seçiminin yapılmaması durumunda sistem tarafından otomatik olarak atanır.

Açık Ortaokul Kayıt Yenileme İşlemleri

Kayıt Yenileme Sınav Bedeli Yatırılmadan Önce Yapılacak İşlemler
Bilgilerinde güncelleme (T.C. Kimlik Numarası,Sınav Yeri,İletişim Bilgileri v.b.) yapmak isteyen öğrenciler ile ücret muafiyetinden yararlanan öğrenciler sınav bedeli yatırmadan önce Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurmalıdır.

Kayıt Yenileme Sınav Bedeli
Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri, mezun olana kadar her dönemde kayıt yenileme sınav bedelini ödemeleri gerekmektedir.

Kimler Kayıt Yenileme İşlemi Yaptırmalıdır?
Açık Öğretim Ortaokulu bilgi işlem sistemde DONUK durumda olan öğrenciler mezun duruma gelinceye kadar, her dönem kayıt yenileme işlemini yaptırmalıdır. TASDİKNAME ALMIŞ durumda olan öğrencilerde istemeleri halinde kayıt yenileme işlemini yaparak eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.

Dikkat: 2002 yılı ve daha öncesinde Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptırmış, bu tarihten sonra hiç kayıt yenilememiş “Donuk” durumdaki öğrencilerimizin T.C. kimlik numaraları Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde kayıtlı olmayabilir. Bu öğrencilerimizin kayıt yenileme sınav bedelini yatırmadan önce Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine, [email protected] a d r e s i n e başvurmaları gerekmektedir.Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde öğrencimizin T.C. kimlik no güncelleme işlemi yapıldıktan sonra kayıt yenileme işlemine devam edebilecektir.

Ders Seçimi
Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yenileme yaptıran öğrencilerimize, bulunduğu sınıf ve alt sınıflardan sorumlu derslerinin tamamı sistem tarafından atanır. Öğrencinin üst sınıftan alabileceği en fazla 4 (dört) dersin ataması toplam ders sayısı 9 u geçmeyecek şekilde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce yapılır. Sınav bedelini yatırıp irtibat bürolarına başvurmayan öğrenciler sistem tarafından aktif duruma getirilerek ders seçimi otomatik olarak yapılır. Ücret muafiyetinden yararlanan öğrencilerin ders seçimi, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurarak aktif duruma geldikten sonra yapılır. Ancak öğrencilerin mağdur olmamaları için şifreleri ile sisteme girerek AKTİF durumda olduklarını ve derslerinin atandığını kontrol etmeleri gerekmektedir.

Sınav Şekli ve Sınav Yeri
Açık Öğretim Ortaokulu sınavları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce merkezi sistemle çoktan seçmeli test metodu kullanılarak yapılmaktadır.

Açık Öğretim Ortaokulu Girişi İçin Tıklayın.
Açık Ortaokul 2023-2023 2. Dönem Yeni Kayıt Kılavuzu İçin Tıkayın.
Açık Ortaokul 2022-2023 3. Dönem Kayıt Yenileme Kılavuzu İçin Tıkayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz