Halk Eğitim Merkezi Sitemize Hoş Geldiniz, 17 Haziran 2024
Anasayfa » Usta Öğretici » Kimler Usta Öğretici Olabilir? Usta Öğreticilik

Kimler Usta Öğretici Olabilir? Usta Öğreticilik

Kimler Usta Öğretici Olabilir? Usta Öğreticilik

Usta Öğretici Nedir, Kimler Usta Öğretici Olabilir? Usta Öğreticilik Başvuruları Ne Zaman Yapılır, Usta Öğreticiler Hangi Kurumlarda Görev Alabilir, Ne Kadar Maaş Alırlar, Ne İş Yaparlar, Usta Öğreticilik Belgesini Kimler Alabilir, Halk Eğitim Merkezlerinde Kadrolu Usta Öğretici Nasıl Olunur.

Usta Öğretici Nedir
Usta Öğreticilik Belgesi Sahibi Olanlar Yanlarında Çırak Öğrenci Çalıştırabilir, Halk Eğitim Merkezlerinde, Belediyeler Ve Benzeri Kurumlar Tarafından Açılan Kurslarda Ders Saat Ücreti Karşılığında Görev Alabilirler.

Usta Öğreticiler Hangi Eğitimi Almalıdır
Ücretli Usta Öğretici Olarak Kurs Açabilmek İçin Kurs Modüllerinde Belirtilen Eğitici Koşullarına Taşımak Gereklidir. Her Kurs İçin Farklı Eğitici Koşulları Bulunmaktadır.
Kurslarda Görev Alabilmek İçin Alanında Doktora, Tezli Yüksek Lisans, Lisans (Eğitim Fakültesi), Lisans, Ön Lisans, Meslek Lisesi Diploması, Ustalık Belgesi, 4. Seviye MEB Onaylı Kurs Bitirme Belgesi, 4. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Sahibi Olmak Dışında Spor Kursları İçin Antrenörlük Belgesi, Bazı Kurslar İçin Kurs Bitirme Belgesi Gereklidir.

Örneğin El Sanatları Alanında Ücretli Usta Öğretici Olarak Görev Alabilmek İçin El Sanatları Teknolojisi Alanında Yüksek Öğrenim Almış Olmak, El Sanatları Alanında Meslek Lisesi Mezunu Yada Ustalık Belgesi Sahibi Olmak Gereklidir. El Sanatları Alanında Ustalık Belgesi Dekoratif El Sanatları, Dekoratif Ev Tekstili, El Dokuma, El Ve Makine Nakışı, Halı Desinatörlüğü Ve Sanayi Nakışı Dallarında Verilmektedir. Açılmak İstenilen Kursa Uygun Dalda Ustalık Belgesi Sahibi Olmak Gereklidir.


Kurslarda Aranılan Eğitici Koşullarına Kurs Modüllerinden Ulaşılabilir.

Kimler Usta Öğretici Olabilir? Usta ÖğreticilikHalk Eğitim Merkezleri Usta Öğretici Başvurusu
Başvurular E-Yaygın Sisteminden Ağustos Ayında Alınmaktadır. Yıl Boyunca Başvurular Devam Etmektedir. Ağustos Ayı Sonrası Yapılan Başvurular Takvim Dışı Başvuru Olarak Değerlendirilir. Takvim Dışı Başvurular Başvuru Takviminde Başvuru Yapan Adayların Başvuruları Değerlendirildikten Sonra Değerlendirilmeye Alınır.
Başvuru Bölümünde Mezuniyet Belgeleri Bölümünde Diploma Yüklendikten Sonra Kurs Puan Bilgisi Butonu İle Kaç Puan Alınabileceği Görülebilir.

Usta Öğreticiler Hangi Kurumlarda Görev Alabilir
Halk Eğitim Merkezlerinde, Belediyeler Tarafından Açılan Kurslarda, GSB Gençlik Ve Spor Bakanlığı Usta Öğretici Başvurusu Almaktadır.
Gençlik Ve Spor Bakanlığı Kendi Bünyesinde Çalıştırılmak Üzere Usta Öğretici Başvuruları Almaktadır. Başvurular Online Olarak Yapılır.
Başvuru Linki: https://edu.gsb.gov.tr/ (Yılın Belli Dönemlerinde Nisan-Mayıs Açılmaktadır.)

Halk Eğitim Merkezleri Usta Öğretici Başvuruları E-Yaygın Sisteminden Ağustos Ayında (Yıl Boyunca Sistem Başvuruya Açıktır) Alınmaktadır.

Ülke Genelinde Birçok Büyükşehir, İl Ve İlçe Belediyeleri Kurslar Açmaktadır. Açılan Kurslar İçin Belediyelere Başvurular Online Veya Şahsen Alınabilmektedir. (İSMEK, KOMEK, ESEV, ÜSMEK, ATAMEM, SEYMER, BELMEK, BELTEK, KEÇMEK, ÇANKAYA EVLERİ, ETİSEM, ATASEM, BALMEK, NİLSEM, YIL-MEK, BUSMEK, ESMEK, GASMEK, HATMEK, İZMİR MESLEK FABRİKASI, SEMT EVLERİ, KAYMEK, KO-MEK, SAMEK.)

Usta Maaşları Ders Saat Ücretleri
Usta Öğreticilerin Ders Saat Ücretleri Memur Maaş Katsayısının Gündüz Brüt Ders Saat Ücreti İçin 140 İle Çarpılmasıyla, Gece Brüt Ders Saat Ücreti İse 150 İle Çarpılmasıyla Belirlenir.

Usta Öğretici Olmak İçin Koşullar
1. Görev Alacağı Kursun Öğretim Programında Belirtilen Eğitici Şartını Taşımak.
2. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak.
3. 18 Yaşını Doldurmuş Olmak.
4. Kamu Haklarından Mahrum Bulunmamak.
5. 26/9/2004 Tarihli Ve 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 53. Maddesinde Belirtilen Süreler Geçmiş Olsa Bile; Kasten İşlenen Bir Suçtan Dolayı Bir Yıl Veya Daha Fazla Süreyle Hapis Cezasına Ya Da Affa Uğramış Olsa Bile Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar, Anayasal Düzene Ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar, Zimmet, İrtikâp, Rüşvet, Hırsızlık, Dolandırıcılık, Sahtecilik, Güveni Kötüye Kullanma, Hileli İflas, İhaleye Fesat Karıştırma, Edimin İfasına Fesat Karıştırma, Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Veya Kaçakçılık Suçlarından Mahkûm Olmamak.
6. Askerlikle İlişiği Bulunmamak. (Erkek Adaylar İçin)
7. Sağlık Durumu Yönünden Görevini Yapmasına Engel Bir Durumu Olmamak.

Halk Eğitim Merkezleri Usta Öğretici Değerlendirmeleri Nasıl Yapılır
Başvuru Değerlendirmesi Ek-2 Formunda Belirtilen Puanlara Göre Yapılır. Başvuru Yapan Adaylara Başvuru Yaptığı Kurs Alanındaki Eğitimi, Alanındaki Hizmet Ve İş Deneyimi Ve Ek Puan Alanlarından Puan Verilir. Kurs Alanında Eğitim Alanında Sadece 1 Bölümden Puan Alınır. Alanında Hizmet Ve İş Deneyimi Alanında Eğitici Olarak Çalışılan Her Hizmet Yılı İçin 1 Puan Alınır. Kurslarda Görev Alabilmek İçin 30 Saat Süreli Usta Öğretici Oryantasyon Eğitimi Kursuna Katılmak Zorunludur. (Öğretmenler Ve Formasyonu Olanlar Hariç)

Kurs Alanında Eğitim Puanları
Doktora: 65 Puan
Tezli Yüksek Lisans: 55 Puan
Lisans (Eğitim Fakültesi): 47 Puan
Lisans: 40 Puan
Ön Lisans: 25 Puan
Ustalık Belgesi, Meslek Lisesi Diploması, 4. Seviye Kurs Bitirme Belgesi Ve 4. Seviye MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi: 10 Puan
Not: Sadece Birinden Puan Alınabilir.

Alanında Hizmet İş Deneyimi
Eğitici Olarak Çalışılan Her Yıl İçin 1 Puan Alınabilir. En Fazla 10 Puan Alınabilir.

Ek Puan
Alanı Dışında Kurs Açanlar İle Usta Öğreticilik Belgesi Sahibi Olanlar Ek Puan Alabilir.
Tezli Yüksek Lisans: 7 Puan
Pedagojik Formasyon: 6 Puan
Tezsiz Yüksek Lisans: 5 Puan
Lisans: 4 Puan
Ön Lisans: 2 Puan
Usta Öğreticilik Belgesi: 1 Puan

Usta Öğreticilik Kursu (İş Pedagojisi Eğitimi)
Usta Öğretici Kursuna Ustalık Belgesi Sahipleri, İş Yeri Açma Belgesi Sahipleri Yada En Az Ön Lisans Seviyesinde Mesleki Eğitim Almış Olan Adaylar Katılabilir. Başvurular Mesleki Eğitim Merkezlerine Yapılır.

Kurs Süresi 40 Saattir. Kurs Sonunda Yapılan Sınavda Başarılı Olanlar Usta Öğretici Belgesi Almaya Hak Kazanırlar. Usta Öğreticilik Belgesi Alanlar Yanlarında Çırak Öğrenci Çalıştırma Hakkı Ve Halk Eğitim Merkezleri Kurs Başvurusu Sırasında Ek 1 Puan Alırlar. Kurs Mesleki Eğitim Merkezleri Tarafından Yüz Yüze Yada Online Olarak Verilir. Online Eğitimi Tercih Eden Adayların Eğitimleri EBA Sistemi Üzerinden Verilmektedir. Uzaktan Eğitimi Tercih Eden Adaylar Sistemde Bulunan Tüm Eğitim Videolarını İzlemek Zorundadır. Yüz Yüze Eğitimi Tercih Eden Adayların Eğitimleri Mesleki Eğitim Merkezlerinde Verilir. Sınavlar E-Sınav Merkezlerinde Yapılır.
Kurs Kayıtları Yıl Boyunca Alınmaktadır.

Halk Eğitim Merkezlerinde Kadrolu Usta Öğretici Olmak
Öğretmen Atama Takviminde KPSS Puanı İle Halk Eğitim Merkezleri Tercih Edilebilir. Halk Eğitim Merkezlerini Tercih Edenler Kurumlarda Kadrolu Öğretmen Olarak Görev Alabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz