Halk Eğitim Merkezi Sitemize Hoş Geldiniz, 17 Haziran 2024
Anasayfa » Kalfalık » Kalfalık Belgesi 16 Ve 35 Madde Nedir

Kalfalık Belgesi 16 Ve 35 Madde Nedir

Kalfalık Belgesi 16 Ve 35 Madde Nedir

Kalfalık Belgesi 16 Ve 35 Madde Nedir, 16 Maddeden Alının Kalfalık Belgesi Yurtdışında Geçerli mi? 35 Madde İle Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır? Yurt Dışında Geçerli mi?

Kalfalık Belgesi 16 Madde Nedir
Bir Kişinin 16. Maddeye Göre Kalfalık Belgesi Alabilmesi İçin Mesleki Eğitim Merkezine Kayıt Olup Okul Yolu İle Alması Gereklidir. Mesleki Eğitim Merkezine Kayıt Olup 9, 10 Ve 11. Sınıfa Devam Etmesi, Mesleğinde Bir İşletmede Çalışması Gereklidir.
Mesleki Eğitim Merkezinde 11. Sınıfın Sonunda Yapılan Kalfalık Beceri Sınavında Başarılı Olarak 16. Maddeden Kalfalık Belgesi Alınabilir.

16 Madde İle Alınan Belgeler Yurtdışında Geçerli mi?
16. Maddeden Alınan Kalfalık Belgeleri Çoğunlukla Yurt Dışında Geçerlidir.

Kalfalık Belgesi 16 Ve 35 Madde NedirLise Mezunları 16. Maddeye Göre Kalfalık Belgesini Nasıl Alır
Lise Mezunu Olanlar En Az 1 Yıl Mesleki Eğitim Merkezlerinde Eğitim Görerek 16. Maddeden Sınav İle Belge Alabilirler.
Lise Mezunları Mesleki Eğitim Merkezlerine 11. Sınıftan Başlayarak 1 Yıl Eğitim Aldıktan Sonra Sene Sonunda Sınav İle 16. Maddeden Kalfalık Belgesi Alabilir.
Kalfalık Belgesini Alanlar 12. Sınıfı Okuyarak Ustalık Belgelerinin de Alabilirler.
Ortaokul Mezunları Mesleki Eğitim Merkezlerine 9. Sınıftan Başlayarak 11. Sınıfın Sonunda Kalfalık Belgelerini Alabilirler.

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu 16. Madde
Kalfa Adayının Mesleği İle İlgili Bilgi, Beceri Ve İş Alışkanlıklarına İş Hayatınca Kabul Edilebilir Seviyede Sahip Olup Olmadığı Kalfalık Sınavı İle Tespit Edilir.


35. Maddeden Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır
Belge Almak İsteyen Kişi Mesleki Eğitim Merkezine Başvuruda Bulanarak Denklik Yolu İle Kalfalık Belgesi Alabilir. Kişi Mesleğinde Yeterli Olduğunu Sigorta, Kurs Bitirme Belgeleri, MYK Belgesi, Yurtdışı Belgeleri Vb. Belgelerle Kanıtlayarak Kalfalık Belgesi Sınavına Girebilir. Sınav Sonunda Başarılı Olanlara 35. Maddeden Kalfalık Belgesi Verilir.
Mesleğinde En Az 1 Gün Sigortalı Çalışmışlık, En Az 468 Saat MEB Onaylı Kurs Bitirme Belgesi, 3. Seviye MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Kalfalık Sınavına Girmek İçin Yeterlidir. Yapılan Teorik Ve Beceri Sınavında Başarılı Olanlar Belge Almaya Hak Kazanır.
Denklik Yolu İle Belge Alabilmek İçin 22 Yaşını Bitirmiş Olmak Gereklidir.

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır? Detaylar İçin Tıklayın.

35. Maddeden Kalfalık Belgesi Yurtdışında Geçerli mi?
Ülkeye Ve Eyaletlere Göre Değişmekle Birlikte Daha Çok Yurt Dışında Çalışmak İçin 16. Maddeden Kalfalık Belgesi İstenmektedir.
Avrupa Ülkelerinde Sistem Eyaletlere Göre Değişmektedir. Her Eyaletin Faklı Uygulamaları Bulunmaktadır. Mesleki Eğitim Merkezinden Alınan Yazı İle 35. Maddeden Alınan Belgeleri Kabul Eden Eyaletler Bulunmaktadır.
Avrupa Ülkeleri Belgelerin Okul Yoluyla mı Yoksa Dışarıdan Sınav Yoluyla mı Alındığına Bakmaktadır. Dışarıdan Sınav Yolu İle 35. Maddeden Alınan Belgeler Genelde Kabul Görmemektedir.

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu 35. Madde
Kapsamı, Şartları Ve Süresi Bakanlıkça Belirlenen Telafi Eğitimi Veya Tamamlayıcı Eğitime Katılan Ve Bu Eğitim Sonunda Yapılan Sınavlarda Başarılı Olan Kalfa, Usta Ve Ortaöğretim Kurumu Mezunlarına, Bitirdikleri Meslek Alanının Diploması Verilir.
Önceki Öğrenmelere İlişkin Mesleki Yeterlikler, Meslek Standartları Ve Seviyeleri Esas Alınarak Sınavla Belirlenir.
Önceki Öğrenmelerin Tanınması Ve Denklikle İlgili Usul Ve Esaslar Bakanlıkça Çıkarılan Yönetmelikle Düzenlenir.

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Başvurluarı Mesleki Eğitim Merkezlerine Yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz